06.07.2021, 00:00

Rast dôchodkov sa mení. Ako si penziu zvýšiť vtedy, keď ju už poberáte?

Popri každoročnej valorizácii zo strany štátu, ktorá pravidelne od januára zdvihne dôchodky rádovo aj o niekoľko eur, si seniori môžu zlepšiť svoje príjmy i zamestnaním alebo podnikaním popri svojej penzii.

Rast dôchodkov sa mení. Ako si penziu zvýšiť vtedy, keď ju už poberáte?
Zdroj: Reuters

Pri valorizácii dôchodkov pre rok 2022 bude Sociálna poisťovňa vychádzať z informácie o medziročnom raste spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov, ktorú jej poskytne Štatistický úrad do 30. septembra 2021. Až po tomto kroku bude Sociálna poisťovňa následne informovať, o aké percento sa dôchodky v roku 2022 zvýšia.

„Práve pre tieto očakávané podklady nie je valorizácia dôchodkov pre rok 2022 ešte známa,“ vysvetľuje Zuzana Dvoráková, hovorkyňa Sociálnej poisťovne.

Negarantovaná pevná suma

Poberatelia dôchodkov môžu očakávať zmeny vo valorizácii dôchodkov, ak nedôjde k zmene zákona. Všetky dôchodky sa od roku 2022 budú zvyšovať o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov vykázaného Štatistickým úradom, a to za prvý polrok kalendárneho roka, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku, v ktorom sa dôchodky zvyšujú.

Ako uvádza Dvoráková, nepôjde teda už o garantovanú pevnú sumu zvýšenia tak, ako to bolo ešte v januári tohto roka.

Poistné pracujúceho seniora

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 64% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.