StoryEditor

Desať rád, ako si spríjemníte kanceláriu

16.09.2015, 11:48
Autor:
macmac
Aby ste chodili do práce s radosťou, nestačí iba to, že vás baví. Potrebujete aj pracovné prostredie, ktoré vás nebude „rušiť“. Aj tieto veci pomôžu.

1. Dostatok svetla a vzduchu
Ak píšete takpovediac s nosom na monitore alebo podkladoch, dlho vás to baviť nebude. Mať vhodnú intenzitu svetla a čerstvý vzduch je základ, aby sa vám pracovalo dobre. Neseďte v šere a pravidelne vetrajte.

2. Pohodlná stolička
Správne držanie tela veľa spraví, ale ak máte nepohodlnú stoličku, chrbát a krk vás bude bolieť tak či tak. Preto je veľmi dôležité, na čom sedíte. Okrem toho si treba dopriať pohyb. Ani na najkvalitnejšej stoličke nie je dobré sedieť v jednej polohe celý deň. Preto si robte pauzy a aspoň nakrátko sa prejdite.

3. Správne usporiadaný nábytok
Niekto vyznáva feng šuej, niekto je jeho odporcom, avšak správne usporiadanie nábytku veľa spraví. Nemusí to byť podľa žiadnej filozofie (aj keď mnohí si to chvália), rozhodne však nie je dobré sedieť napríklad tak, že máte za chrbtom dvere. Takisto je dôležité umiestniť pracovný stôl tak, aby ste si netienili. Dôležité je aj usporiadať nábytok tak, aby miestnosť pôsobila „vzdušne“ a priestranne.

4. Kvety na pracovnom stole
Kvety, lampa, vonné tyčinky a podobne. Všetky tieto veci dokážu zútulniť atmosféru a celkovo navodiť lepší dojem z prostredia. Nie každý to má rád, sú aj zástancovia minimalizmu, ktorí majú na stole naozaj iba tie veci, ktoré potrebujú k práci. Nevyhovuje to však každému a ak vám spríjemní deň napríklad orchidea, pokojne si ju na pracovný stôl dajte.

5. Hrajte sa s farbami
Teplé, studené, neutrálne. Správne „namiešanie“ a kombinácia farieb dá miestnosti úplne novú tvár. A ak sa maľovanie neplánuje, skúste aspoň zopár farebných detailov. Pekný kalendár, veselá šálka a podobné drobnosti vám zaručene spravia lepšiu náladu.

6. Počúvajte hudbu
Toto môže byť trocha problém najmä v závislosti od počtu ľudí v kancelárii, keďže každému sa páči niečo iné a niekto má rád úplné ticho. Ak sa však na nejakom žánri zhodnete, púšťajte si hudbu aspoň časť dňa. Rozhodne vás lepšie naladí.

7. S klímou opatrne
Najmä v tohtoročných horúčavách to bola ťažko realizovateľná rada, avšak preháňať to s klímou sa rozhodne neoplatí. A ak je naozaj teplo, dbajte na to, aby rozdiel so stupňami vonku nebol väčší ako približne päť. To isté platí obrátene aj v zime - prekurovať takisto nie je zdravé.

8. Občerstvujte sa
Minerálka, čaj, čerstvé ovocie. Všetko z toho vás „dobije“ energiou a do ďalšej práce sa pustíte s oveľa väčšou chuťou. Liať do seba litre kávy nie je výhra, ale ak si namiesto tej popoludňajšej doprajete bylinkový čaj, rozhodne to bude zmena k lepšiemu. A aj jabĺčko poteší.

9. Naučte sa prežiť v open office
Veľa ľudí na jednej „kope“ má výhody aj nevýhody; pravdou však je, že si rozhodne vyžaduje vyššiu mieru tolerancie zo strany všetkých, ktorí pracujú v otvorenom priestore. Pomôžu slúchadlá alebo priečky, ktoré doprajú aspoň trocha súkromia. Najmä tu však veľmi záleží na tom, aby sa ľudia navzájom rešpektovali a vyrušovali sa čo najmenej.

10. Udržiavajte dobré vzťahy s kolegami
Dobré vzťahy a komunikácia „spravia“ veľmi veľa, neraz viac, ako najmodernejšie vybavenie a skvelý plat. Preto je ideálne, ak je v práci dobrá partia, ktorá spolu trávi čas aj po pracovnej dobe. Dobré vzťahy sú jednou z najväčších výhod a ak chýbajú, ani tá najlepšia práca človeka neteší.

01 - Modified: 2007-09-18 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Termínovník
01 - Modified: 2022-11-15 07:51:13 - Feat.: - Title: Nezamestnanosť vo Francúzsku mierne klesla, blíži sa ku 14-ročnému minimu 02 - Modified: 2022-10-31 11:40:02 - Feat.: - Title: Zmeny v Zákonníku práce zavedú aj otcovskú dovolenku, novinku prináša zavádzanie smerníc Únie 03 - Modified: 2022-10-22 10:00:00 - Feat.: - Title: Pracujem ako digitálna nomádka, robila som v 78 krajinách. Pripisujem to aj pandémii, hovorí mladá žena 04 - Modified: 2022-10-09 08:59:21 - Feat.: - Title: Rast platov: Najviac si polepšili nízkopríjmoví, Bratislava stráca prvenstvo 05 - Modified: 2022-09-30 10:00:00 - Feat.: - Title: Diskriminácia podľa výšky je nedokázateľný problém. Môže dokonca ovplyvniť aj tvoju kariéru
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
06. december 2022 02:03