Tropické páľavy letných mesiacov nepriaznivo vplývajú aj na pracovný výkon zamestnancov. Teplo zvyšuje pracovnú zaťaž nielen u tých zamestnancov, ktorí pracujú vonku, ale aj vo výrobných halách alebo v kanceláriách bez klimatizácie. Preto má zamestnávateľ zo zákona povinnosť zabezpečiť svojim zamestnancom pitný režim.
Ilustračná snímka: Archív HN
„Väčšinou stačí zabezpečiť prístup k pitnej vode na mieste výkonu práce. Môže ním byť aj pitná voda z vodovodu,“ hovorí Slavěna Vorobelová z Národného inšpektorátu práce.
Minerálky navyše
Nápoje navyše na doplnenie straty tekutín a minerálnych látok, ktoré človek stratí dýchaním a potením, musí zamestnávateľ zabezpečiť počas mimoriadne teplých dní. „To sú dni, keď teplota vonkajšieho vzduchu nameraná v tieni dosiahne hodnotu vyššiu ako 30 stupňov Celzia,“ upresňuje Vorobelová.
Vysoké teploty môžu viesť k únave, zhoršeniu pozornosti zamestnancov, dokonca môžu aj výrazne znížiť pracovný výkon zamestnancov. „Pre zamestnávateľa je tak efektívnejšie, keď technickými alebo organizačnými opatreniami takýmto stavom spôsobeným teplom predíde,“ hovorí Slavěna Vorobelová.
Čo pomáha?
- žalúzie alebo rolety: zabránia prenikaniu priamych slnečných lúčov cez okná;
- ventilátory: zvyšujú pohyb vzduchu
- klimatizácia: ochladzuje vzduch v miestnosti
- posun začiatku práce na skoršie ranné hodiny alebo skrátenie pracovnej doby: skrátenie pracovného času v najhorúcejších fázach dňa
- častejšie prestávky v práci: umožnia regeneráciu pracovných síl