30.07.2015, 00:00

Takto sa vám eseročka oplatí

Ako obmedzovať výdavky či kedy využiť odvodovú výnimku. Na reálne situácie z praxe odpovedajú odborníci.

Príjmy a výdavky si treba zodpovedne sledovať hneď od začiatku roka. Iba tak sa totiž možno vyhnúť vysokým odvodom. OdpovedalMartin Palkovič, poradca účtovnej spoločnosti Palkovič.

 

Som začínajúca eseročka, začala som podnikať vlani, od augusta 2014. Ako to bude podľa vás s daňovou licenciou, keď som za minulý rok zarobila len 2000 eur? Musím si robiť podvojné účtovníctvo, alebo stačí jednoduché?

Ak ste ako s. r. o. vznikli v auguste 2014, minimálna výška dane, tzv. daňová licencia, sa na vás nevzťahuje. Zaplatíte len výšku dane zodpovedajúcu zisku. Nič navyše. Ako s. r. o. musíte viesť povinne podvojné účtovníctvo. Nie je možnosť viesť paušálne výdavky, daňovú evidenciu ani jednoduché účtovníctvo.

Na čo si treba dať pozor pri uzatváraní účtovníctva pri jednoduchom i podvojnom účtovníctve? Aké sú časté chyby podľa vás?

Ak si vedú účtovníctvo SZČO samy, zväčša zabúdajú na mínusové stavy v pokladnici. Ak sú s. r. o., zabúdajú v daňovom priznaní na pripočítateľné položky, ktorými nemôžu znížiť základ dane. V prípade, ak používajú paušálne výdavky a nepodnikali celý rok, zabúdajú na maximálny strop paušálnych výdavkov 420 eur. Tento výpočet si treba dosledovať, pretože softvér nevie, na koľko mesiacov paušálnych výdavkov máte nárok. Pri podaní daňového

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.