Ste SZČO a kvôli príliš mladému či starému veku ste nedostali úver z banky? Alebo ste nezamestnaný, hendikepovaný, prípadne ste nejaký čas boli z iných dôvodov mimo trhu práce a chceli by ste začať podnikať? Práve takýmto osobám chce únia pomáhať oveľa viac než doteraz. Pre ne vydelila nový balík mikroúverov. V jej hľadáčiku sú najmä ľudia, ktorí majú sťažené podmienky v živote aj na trhu práce, no napriek tomu chcú rozvíjať alebo naštartovať vlastný biznis.
Únijná podporná metóda známa pod administratívnym názvom Európsky nástroj mikrofinancovania Progres „fičí“ už od roku 2010 a za ten čas dokázala pomôcť v EÚ vyše 20 tisícom podnikateľov. Tí buď využili úvery alebo záruky na úvery. V únii sa na ne vynaložilo vyše 182 miliónov eur.
V týchto dňoch vydala Európska komisia správu, ktorá metódu Progress bilancuje. Okrem spomínaných údajov sa v nej uvádza, že tento nástroj mikrofinancovania výrazne prispel k vytváraniu pracovných miest tým, že umožnil poskytnúť úver pre ťažšie uplatniteľných ľudí, ktorí majú problém požičať si peniaze od finančných inštitúcií. Napríklad až 60 percent z tých, ktorí o financovanie požiadali, boli nezamestnaní alebo neaktívni, 36 percent z nich tvorili ženy a 5,9 percenta bola mládež pod 25 rokov. Aj keď pri mikrofinancovaní Progress šlo len o nízke úvery, budúcim podnikateľom dokázali priniesť veľké zlepšenie – aj preto, že inak by zrejme nedostali príležitosť rozvinúť svoju kreativitu. Medzi príjemcov peňazí patrili napríklad rómske komunity vo Francúzsku či v Bulharsku. Z odvetví to boli predovšetkým poľnohospodárstvo a obchod, kde sa podporilo najviac ľudí, tí dokonca tvorili viac než polovicu všetkých dotknutých podnikov.
Od druhej polovice roku 2014 vzniká v rámci programu EÚ v oblasti zamestnanosti a sociálnej inovácie (anglickou skratkou – EaSI) nový spôsob mikrofinancovania. Ten chce doterajšie skúsenosti z metódy Progess prevziať. Pôjde opäť o peniaze potrebné na založenie nových podnikov, či už pre nezamestnaných, pre mladých ľudí alebo pre menšiny. Komisia apeluje na členské štáty, aby aktívnejšie ponúkali vnútroštátne schémy „miniúverov“, najmä využitím svojich zdrojov Európskeho sociálneho fondu alebo Európskeho fondu regionálneho rozvoja zdrojov.
Denný prehľad správ emailom
Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.
Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.