„Dlho som ani nevedel, že mám exekúciu. Boli sme s manželkou dlžní istej firme 75 eur. Dozvedeli sme sa to až od exekútora. Po dohode sme začali splácať po 20 eur," píše nám čitateľ v HN Poradni. Medzitým prešiel rok a mu sa zdalo, že už je dlh dávno splatený. Od exekútora si teda vypýtal vyúčtovanie. A táto informácia ho šokovala.
Spolu mal zaplatené 231,48 a mal doplatiť 331,48 eura. Náš čitateľ sa pýta, či je normálne, že sú trovy konania vyššie ako dlh a či bol postup exekútora správny. Žiadne upovedomie o exekúcii podľa jeho slov vôbec nedostal. Navyše, obaja s manželkou sú v súčasnosti nezamestnaní. Radi by časť dlhu v exekučnom konaní odpustili.
Trovy bývajú vyššie ako dlh
Ako mu radí právnička Paulina Ondrášiková, na to, aby mohlo dôjsť k exekúcii, musí o tom existovať súdne rozhodnutie. O tom, že sa konalo toto konanie, ste mali byť informovaní, teda musí o tom existovať na súde spis pod vašou spisovou značkou.
„Súdny exekútor vám najskôr mal doručiť upovedomenie o začatí exekúcie, v ktorom by ste boli vyzvaní sumu uhradiť, alebo podať proti exekúcii námietky. „Ak neboli podané námietky, exekútor vydal exekučný príkaz, ktorým vás zaviazal splácať dlh. Skutočnosť, že trovy exekúcie sú vyššie ako samotná pohľadávka, je žiaľ, bežné. Ak ste nezamestnaní, môžete požiadať o odklad exekúcie," tvrdí Ondrášiková.
Dlh sa postupne navyšoval
Ako objasňuje mediátorka Martina Jenčová, hoci pôvodná pohľadávka bola iba 74,92 eur, túto ste nezaplatili, preto sa následne na ňu nabaľovali úroky z omeškania, trovy konania pred súdom, trovy právneho zastúpenia, trovy právneho zastúpenia vo veci exekúcie a súdny poplatok za vydanie poverenia. „Exekútorovi patrí len suma 77,18 eura a oprávnenému 253,97 eura plus úroky z omeškania," tvrdí Jenčová.
Do spisu exekúcie môžete nahliadnuť
Podľa mediátorky súd neinformuje o začatí exekúcie, exekútor zasiela upovedomenie o začatí exekúcie, ktoré sa vám asi nepodarilo doručiť. Trovy exekúcie sa odvíjajú celkových nárokov oprávneného. Platobný rozkaz sa doručuje do vlastných rúk. Ak sa nepodarí doručiť, súd ho zruší, vo veci nariadi pojednávania a rozhodne rozsudkom, pri ktorom je možné aj náhradné doručenie.
„Odporúčam vám nahliadnuť do súdneho spisu, kde uvidíte, ako rozhodol, prípadne, kto rozhodnutie prevzal. Požiadavky súvisiace s odpustením akejkoľvek časti dlhu, môžte adresovať exekútorovi. Avšak ten ich musí následne adresovať oprávnenému, nakoľko ide o jeho pohľadávku, ktorú exekútor iba vymáha," tvrdí mediátorka. V prípade záujmu máte právo nahliadnuť do spisu, a to priamo na exekútorskom úrade.