StoryEditor

Vodiči, toto sú nové pravidlá na cestách. Novinky, ktoré vás neminú

22.09.2015, 18:55
Novela zákona o cestnej premávke prísnejšie postihne nepoctivých vodičov a viac ochráni deti a chodcov. Pozrite sa, čo vás čaká.

Vyššie sankcie za najzávažnejšie prekročenia rýchlosti, prísnejšie postihy pre vodičov za ohrozenie chodcov na chodníku i cyklistov, povinné nosenie prilieb pre deti na cyklosedačkách. Toto je len pár zmien, ktoré má priniesť do praxe novela zákona o cestnej premávke od januára budúceho roka.

Foto: Dreamstime

Sankcie by mali byť spravodlivé pre všetkých

„Sankcie sa zvyšujú len za najzávažnejšie prekročenia rýchlosti. Je to nutné z dôvodu, že prekročenie rýchlosti je jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd s tragickými následkami na životoch a zdraví. Sankcia zároveň plní výchovný účinok a pôsobí preventívne,“ prezrádza Denisa Baloghová, hovorkyňa prezídia Policajného zboru.

Podľa experta na dopravu Jána Bazovského otázkou je, či vyššie pokuty budú pre riskujúcich vodičov dostatočným trestom. „Pri vodičoch, ktorí majú hazard v krvi, by som sa skôr prikláňal k tomu, aby sa viac využíval zákaz činnosti. Lebo vzhľadom aj na majetkové pomery, keďže mnohí hazardéri sú na tom finančne dobre, táto sankcia by bola spravodlivejšia.“

Bezpečnosť treba posilňovať

„Každý krok, ktorý vedie k zvýšeniu bezpečnosti účastníkov cestnej premávky, môžeme vnímať iba pozitívne,“ tvrdí Vladimír Hosa, technický riaditeľ  Záchranná. Novela zákona o cestnej premávke podľa jeho slov rieši aj najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky, a to deti.

„Práve snahu o zvýšenie ich bezpečnosti vnímame ako kľúčovú.“ Väčšiu ochranu ako doteraz z hľadiska bezpečnosti budú mať aj chodci. Podľa Karola Kleinmanna, prezidenta Asociácie dopravných psychológov SR, chystané opatrenia sú v súlade s európskym trendom. „Pochopiteľne, dopravná polícia bude musieť postihovať aj chodcov a najmä cyklistov, ak nebudú dodržiavať pravidlá. Práve cyklisti sa podieľajú dvomi percentami na cestnej premávke, avšak počet nimi zavinených nehôd sú až tri percentá.

Viac si prečítate už zajtra v prílohe Veľká poradňa + 10 zmien, ktoré vás na cestách neminú.

01 - Modified: 2007-09-24 11:21:00 - Feat.: 0 - Title: Náklady na lieky podľa ZZP medziročne vzrástli
01 - Modified: 2023-01-31 15:27:03 - Feat.: - Title: Slovenský rentier je "ohrozený druh". Koľko treba mať našetrené, aby ste už len míňali? 02 - Modified: 2023-01-26 07:20:12 - Feat.: - Title: Vodiči sa v Bratislave ráno zdržia, stali sa viaceré dopravné nehody 03 - Modified: 2023-01-21 14:00:00 - Feat.: - Title: Narkobaróni otvorene o svojom biznise. Na predaji kontajnera kokaínu zarobil toľko peňazí, že trvalo mesiac, kým ich spočítali 04 - Modified: 2023-01-16 13:51:20 - Feat.: - Title: Sumy, ktoré si ani len nedokážeš predstaviť. Najbohatší ľudia zbohatli od roku 2020 viac ako zvyšok sveta dohromady 05 - Modified: 2023-01-13 13:23:23 - Feat.: - Title: Zatvoril vám vodič autobusu dvere pred nosom? Zisťovali sme, či to majú prikázané podobne ako v zahraničí
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
01. február 2023 06:11