07.12.2014, 23:50

Ak vo firme používate auto, rok 2015 vás môže vyjsť drahšie

Pozor na zmeny vo firemných vozidlách, ktoré využívate aj na súkromné účely. Od roku 2015 si ustrážte rôzne obmedzenia vyplývajúce zo zákona.

Štát umožní podnikateľom od januára dva paušály, nielen na pohonné látky, ale aj na prevádzku, opravy či poistenie. Podnikateľ tak buď prizná, že používa firemné auto aj na súkromné účely (do výšky 80 percent), alebo preukáže jeho úplné využívanie len na biznis. Štát tvrdí, že tým bude okolo vozidiel menej administratívy, experti to však vidia inak. 

Postoj rezortu financií

Ministerstvo financií tvrdí, že úprava týkajúca sa uplatňovania paušálu na pohonné látky do 80 percent nesúvisí a ani nenadväzuje na úpravu možnosti uplatňovať si tých istých 80 percent na výdavky pri kúpe, prevádzkovaní či opravách auta (majetku) zavedených od 1. 1. 2015. Ak by si teda podnikateľ uplatnil 80-percentné paušálne výdavky na benzín a naftu, nemusí automaticky uplatniť aj 80-percentný paušál napríklad na obstaranie auta.

„Obe úpravy sú zavedené na zníženie administratívy, v prípade paušálu pri pohonných látkach to znamená, že sa nemusí viesť kniha jázd a v prípade obstarania či údržby auta sa nebude skúmať, či sa majetok skutočne využíva na 80 percent, “ uviedlo tlačové oddelenie pre HN.

Názor experta sa líši

Podľa poradcu v účtovníctve Martina Tužinského rezort financií chcel paušálmi odbremeniť podnikateľov, no prepočítal sa. „Ak si zvolíte pri pohonných látkach pomer 80 na 20, správca dane to nebude preverovať, ale zdôrazňuje odbremenenie od evidencie jázd. No čo ak si nebudete chcieť krátiť náklady spojené s prevádzkou a kúpou auta a chcete si uplatniť pomer 90 na 10 alebo až 100 percent?  Na vás je dôkazné bremeno, vy to musíte preukázať. Ale ako? Zase len evidenciou jázd a výdavkov, takže agendu aj tak viesť musíte.“

Okrem zmeny spojenej s paušálom čakajú na podnikateľov aj ďalšie legislatívne novinky okolo áut, napríklad pri odpisoch v lízingu, v uplatňovaní kilometrovného, v limite pri kúpe drahých vozidiel či v sadzbách cestnej dane.


Čo nájdete v pondelkovej prílohe Hospodárskych novín Podnikanie

Firemné autá: zmeny v zákonoch postavia podnikateľov do pozoru

Podnikatelia, v čom vás čakajú novinky okolo áut? Tu je prehľad s príkladmi

Autodopravcovia: dane aj sídla firiem presunieme za hranice

Živnostníci si musia zvykať na obmedzenia

Nové sadzby dane na autá platné od roku 2015

 

Prílohu si môžete objednať ako pdf vydanie (aktuálne v deň vyjdenia, t. j. v pondelok 8. 12. 2014) cez SMS na váš mail TU.
 

Staršie pdf vydania nájdete TU.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.