02.11.2015, 00:00

Elita radí, kde investovať. Takto môžete zarobiť

Top manažéri firiem vkladajú peniaze najmä do rôznych fondov, drahých kovov, akcií firiem, ktoré potenciál rásť

Ako vnímajú tento rok z hľadiska investovania? Ktoré typy investícií majú do ďalších mesiacov najväčší potenciál zarábať a ktorým, naopak, manažéri firiem nedôverujú? Úspešní biznismeni radia, ako to robia oni.

Pavel Drahotský, generálny riaditeľ Saxo Bank pre Slovensko, Českú republiku a Maďarsko

Tento rok je veľmi zaujímavý. Asi viac pre trading, teda krátkodobé obchody, než pre dlhodobých investorov. Volatilita, teda kolísanie trhov, spôsobená neistotou, ponúkala a zrejme ešte ponúkne nejednu zaujímavú príležitosť. To, ktorému segmentu investícií dôverujem a ktorému menej, bude do značnej miery závisieť od ďalších stimulov z centrálnych bánk. Ak sa nedostavia, veľa aktív pravdepodobne odovzdá umelo „nahnané“ zisky. Pokiaľ budú centrálne banky chcieť dodávať do systému ďalšie anaboliká – likviditu, bude príbeh predchádzajúcich šiestich rokov ešte chvíľu pokračovať.

Môj tipčo sa mi vypláca:

Práve vďaka dlhotrvajúcim, niekoľkoročným umelým stimulom som prešiel od investovania k tradingu. Dôvodom je to, že už jednoducho neverím dnešným cenám aktív a cítim, že priestor na rast je podstatne menší ako priestor na pokles. Toto pri tradingu neriešite. Investičný horizont, a teda aj expozíciu voči nežiaducim prekvapeniam trhu, som tak skrátil z rokov na dni, a niekedy dokonca len na hodiny. V budúcom roku očakávam ešte viac nervozity, čo nepovzbudí dlhodobých investorov. Avšak pre traderov to bude žatva.

Maroš Ovčarik, výkonný riaditeľ portálu Finančný Kompas

Tento rok mali zaujímavé výnosy napríklad akcie malých a stredných európskych

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.