StoryEditor

Chcete vyšší plat? Toto sú rady, ako oň správne požiadať

13.05.2015, 14:05
Autor:
zubzub
Ak chcete vyšší plat musíte vedieť kedy oň požiadať. Odborníci vám poradia, kedy je ten správny čas požiadať si o pár eur navyše.

Spoločnosť Grafton Recruitment realizovala v druhej polovici minulého roka na vzorke viac ako tisíc respondentov prieskum podľa ktorého, je najväčším motivujúcim faktorom pre zamestnanca finančné ohodnotenie (takmer 63 percent respondentov). Až následne je to pracovná náplň, pracovný kolektív a možnosť vzdelávať sa.

Ideálny čas na úspech

Mnoho spoločností má nastavené polročné, či ročné hodnotenie, kedy prechádza nadriadený so svojím zamestnancom jeho úspechy, ako aj neúspechy za uplynulé obdobie. Práve toto je príležitosť, kedy je možné požiadať o zvýšenie vášho platu. Nemusí to byť však podmienka. S prosbou o zvýšenie platu môžete prísť za svojim šéfom aj v inom čase.

Každá firma má svoje špecifiká v politike zvyšovania platov. Je dobré zistiť si ich vopred. Ak máte byť vo vyjednávaní úspešný, je nutné poznať „svoju cenu“ na trhu práce, podľa vašej seniority, úrovne skúseností, priemyselného odvetvia a regiónu, v ktorom pôsobíte. Tieto informácie sa dajú získať prostredníctvom networkingu, online kalkulačiek alebo sledovaním inzerátov na voľné pracovné miesta, pri ktorých je uvedený platový rozsah.

Konkrétne argumenty aj čísla

Ak chcete dosiahnuť zvýšenie, musíte dokázať, že si ho aj zaslúžite. A to konkrétnymi argumentmi. Čo ste urobili v danom období výnimočné? Boli vaše ciele dosiahnuté? Prebrali ste zodpovednosť?  Získali ste nových klientov? Ak máte čísla, ktoré podporia vaše argumenty. Použite ich.

Toto určite nie

Veďte celú diskusiu o vašom prínose spoločnosti a o tom, čo jej ešte viete priniesť. Pri žiadaní o zvýšenie platu nie je dobré dávať ultimátum, nedajbože vydierať. Ak sa aj podarí niečo dosiahnuť, úspech je krátkodobý a riskujete úplnú stratu dôvery svojho nadriadeného.

Chybou tiež je ak sa správate ako „babka na trhu“, pýtate si  nereálnu sumu v nádeji, že sa dopracujete diskusiou k požadovanej výške platu.  Na otázku aký plat by ste chceli, uveďte radšej platový rozsah, ako konkrétnu sumu.

„Neporovnávajte sa s kolegami. Môže to byť lákavé, ale rovnako odsúdené na neúspech. Hovorte radšej o sebe a svojich úspechoch. Určite neuvádzajte ako dôvod svoju osobnú situáciu (chcem si kúpiť nové auto, žiadam o hypotéku). Ak to aj je skutočný dôvod, nevyrukujte s ním hneď. Majte na mysli, že zamestnávateľa zaujíma, čo za to zvýšenie dostane on,“ uvádza Mariana Lalinská, HR Špecialistka Grafton Recruitment.

Meníte prácu? Máme pre vás top ponuky, zarobíte viac ako 1000 eur

Pozor aj na iné benefity

Možno ste si urobili osobný prieskum, kde ste zistili, že ste na hranici, či pod hranicou priemerného hodnotenia vo vašom obore. Treba si však uvedomiť aj to, aké benefity vám firma ponúka. Ak zamestnávateľ investuje do vášho vzdelania, ak máte možnosť využívať mobilný telefón, či služobné auto na súkromné účely, alebo ak vám firma prispieva na dopravu, či dovolenku, ide o dodatočné finančné prostriedky, ktoré si nemusíte platiť z vlastného vrecka vy, ale prostriedky na ne musí vynaložiť vaša spoločnosť.

Zamestnanci často berú tieto veci ako samozrejmosť a až pri prechode do iného zamestnania, kde nie je rovnaká skladba benefitov, si uvedomia, čo tieto výhody pre nich znamenajú a ako to ovplyvňuje ich rozpočet.

Zdroj: Grafton Recruitment

01 - Modified: 2007-05-30 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Skupina o titul
01 - Modified: 2022-11-24 10:00:00 - Feat.: - Title: Pomôže s trávením, ale aj zlou náladou: Liečivé účinky ružičkového kelu by ste rozhodne nemali prehliadať 02 - Modified: 2022-11-22 18:00:00 - Feat.: - Title: Nielenže dobre chutí, ale aj lieči: Chren zatočí s únavou, ale pôsobí aj ako afrodiziakum 03 - Modified: 2022-11-16 14:23:44 - Feat.: - Title: Čo si pre nás prichystali operátori? Pozrite si prehľad ich vianočných ponúk 04 - Modified: 2022-11-15 07:51:13 - Feat.: - Title: Nezamestnanosť vo Francúzsku mierne klesla, blíži sa ku 14-ročnému minimu 05 - Modified: 2022-10-31 11:55:47 - Feat.: - Title: Pre zamestnávateľov vek nie je len číslo. Starší ľudia sú najčastejšie diskriminovaní na trhu práce
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
26. november 2022 14:00