StoryEditor

Trendy pri havarijnej poistke? Skúste GAP poistenie

30.04.2013, 00:00
Poistenie dorovná rozdiel medzi poistným plnením a hodnotou auta.

Ste majiteľom nového auta? Zdá sa vám havarijná poistka zbytočné zlo? Opak je pravdou, môže sa vám hodiť. Trendom podľa Mareka Dudáša, konateľa spoločnosti Superpoistenie je, že poisťovne začali ponúkať možnosť pripoistiť si k havarijnému poisteniu aj poistenie finančnej straty – tzv. GAP poistenie.

Presvedčil sa o tom aj klient v Banskej Bystrici (meno máme v redakcii): „Kúpil som si auto za 17 tisíc eur, ktoré mi po 12-tich mesiacoch ukradli. Poisťovňa mi z havarijného poistenia vyplatila aktuálnu trhovú hodnotu, teda necelých 13-tisíc eur. Zvyšok peňazí by som už neuvidel. Našťastie, mám uzatovrené GAP poistku, ktorá mi dorovnala rozdiel medzi poistným plnením a hodnotou auta.“ 

Trend? GAP poistenie

Postupne s týmto produktom prichádzajú na trh ďalšie poisťovne. „Vhodné je najmä pre majiteľov nových áut, ktorých hodnota prudko klesá. Pripoistenie zabezpečí doplatenie poistného plnenia pri totálnej škode alebo pri krádeži do kúpnej ceny auta,“ spresňuje Marek Dudáš.  Poistenie sa uzatvára jednorazovo na obdobie prvých troch alebo piatich rokov, prípadne s ročným poistným obdobím, a automaticky sa predlžuje. Ako spresňuje Ľuboš Vittek, senior consultant Partners Group SK, poisťovne vyžadujú doklad totožnosti a technický preukaz, pri novom vozidle aj kúpno-predajnú zmluvu. Pri poistení ojazdeného auta sa vykonáva aj jeho obhliadka. 

„Výhodou havarijného poistenia je, že v prípade čiastkových škôd vám preplatia novú cenu poškodeného dielca aj cenu prace. Pri krádeži alebo veľmi rozsiahlej havárii vám poisťovňa vyplatí len zostatkovú cenu, ktorá s pribúdajúcim vekom vozidla a najazdenými kilometrami dramaticky klesá,“ poznamenáva Marek Dudáš. Havarijnú poistku si podľa neho často uzatvárajú aj majitelia pri kúpe ojazdeného vozidla, zvyčajne starého 3 – 4 roky. Ak však máte auto staršie ako 10 rokov, spravidla ho poisťovne už nepoistia pre vysoký vstupný vek. 

Na čom možno ušetriť

Výška jednotlivých obchodných zľiav v poisťovniach sa podľa Mareka Dudáša pohybuje od 3 do 20 percent, za bezškodový priebeh to však môže byť až do 50 prípadne 70 percent. „Celková výška zľavy v niektorých prípadoch dosiahne až 70  percent zo základnej sadzby poistného, stanovenej najmä na základe značky a modelu auta. Základná sadzba poistného na všetky riziká sa v závislosti od značky  a modelu pohybuje od 3 do 9 percent z novej ceny vozidla.“ Okrem bonusu za bezškodový priebeh sa v praxi môžete často stretnúť aj s klientskou či obchodnou zľavou. „Obchodné zľavy prideľujú sprostredkovatelia poistenia a od ich rozhodnutia závisí, o akú sumu znížia cenu poistného. Klientske zľavy sú priznávané na základe lojality k poisťovni. Spravidla platí, čím viac zmlúv, tým väčšia zľava," objasňuje Vittek.

Bez sprostredkovateľa to nejde

Kým povinné zmluvné poistenie bez problémov môžete uzatvoriť aj online cez internet, bez dodatočnej osobnej návštevy v pobočke a aktivovať zaplatením, pri havarijnom poistení je potrebná asistencia sprostredkovateľa. Ten skontroluje alebo určí poistnú sumu poisťovaného auta a zabezpečí jeho obhliadku V obidvoch prípadoch platí, že poistná zmluva nadobúda platnosť zaplatením poistného. Trendy podľa Mareka Dudáša smerujú ku skutočnému online uzatváraniu aj pri havarijnom poisteni. „Klienti budú môcť už čoskoro oceniť prehľadné, zrozumiteľné a jednoduché porovnanie a následné uzatvorenie poistných zmlúv bez podpisu.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
03. február 2023 10:55