24.01.2016, 17:23

Dospelí Slováci, čo stále "berú" peniaze od rodičov. Toto číslo vás prekvapí

Za dobrotu na žobrotu? Len 16 percent ľudí u nás vracia svojim rodičom finančnú starostlivosť počas ich staroby, ukázal prieskum.

 

Bratislava - Dospelé deti finančne podporuje približne 42% slovenských rodičov. Finančné kohútiky sa z ich strany zatiahnu najčastejšie, keď ich potomok dovŕši 24 rokov. Len 4% slovenských rodičov počítajú s tým, že svoje deti budú finančne podporovať doživotne.

Opačne to ale neplatí. Až 78% Slovákov priznáva, že svojim rodičov nedáva neskôr žiadne peniaze na prilepšenie. Len 16% vracia rodičom ich starostlivosť v neskoršom veku a v priemere prilepšia rodičom o 260 eur.

S menšou podporou môžu počítať dospelé deti v Česku. Svojich potomkov finančne dotuje približne 33% rodičov. Podobne sú na tom aj Poliaci (31%). Svoje dospelé deti naopak podporuje viac než polovica rodičov v Bulharsku (53%). Ich finančná pomoc sa ale končí obvykle o dva roky skôr ako na Slovensku, a to po dosiahnutí 22. roka života. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu, ktorý si nechala na vzorke 4000 respondentov vypracovať v uplynulých týždňoch spoločnosť Profi Credit.

„Vo všeobecnosti je možné povedať, že rodičia končia s podporou svojich dospelých detí v momente, keď ukončia štúdium, prípadne v čase, keď sa im podarí zamestnať na plný úväzok“ potvrdzuje Richard Lörincz, marketingový riaditeľ Profi Credit Slovakia.

Mama hotely sú stále „in“

Podpora detí sa netýka len dávania peňazí. Neľahkú ekonomickú situáciu pri štarte do života rodičia často riešia aj tým, že umožnia svojim deťom, aby s nimi naďalej bývali a užívali si výhody tzv. mama hotela“. „Spolu s deťmi najčastejšie žijú ľudia s vyššími príjmami a rozvedení rodičia. Na Slovensku je podiel medzi mužmi a ženami, ktorí žijú so svojimi rodičmi 50: 50, čo je rozdiel oproti zvyšným sledovaným krajinám, kde svoje detské izby u rodičov obývajú väčšinou muži“ spresňuje Richard Lörincz,. Na Slovensku si plnú chladničku, servis od mamy a domácu stravu užíva aj pod dovŕšení veku dospelosti 14%, v Česku 17 %, v Poľsku 19% a v Bulharsku 12% ľudí.

Rodičia sa obetujú viac ako ich deti

Na Slovensku posiela časť svojej výplaty rodičom 16 % detí, v Poľsku je to 23%, v Bulharsku cca 28% a najmenej starostí si v tomto smere robia Česi, z ktorých sa rodičom rozhodne prilepšiť len 12%.

Zdroj: PROFI CREDIT


 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.