StoryEditor

Dom je spoločný. Hypotéku spláca len jeden

16.06.2014, 11:31
Naša čitateľka HN Poradne žije s manželom oddelene. Zostala bývať v dome s hypotékou. Potrebujete riešiť, ako to bude so splácaním hypotéky.

Ako našej čitateľke radí advokát Milan Ficek, ak jej manžel opustil spoločnú domácnosť, nemá to vplyv na jeho povinnosť splácať spločné úvery a dlhy.

"Pokiaľ tieto úvery platíte vy a robíte tak z peňazí, ktoré patri do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, teda peňazí zarobených počas manželstva, má sa za to, že platíte zo spoločného,“ tvrdí advokát. Odporúča preto požiadať veriteľov o odklad splátok alebo o platenie dlhov z peňazí, ktoré si požiava výlučne naša čitateľa. Po rozvode si potom môže splátky pri majetkovom vysporiadaní započítať a o to menší bude manželov nárok.

Skúste sa dohodnúť

Je tu aj druhá možnosť - dohoda. Po rozvode sa môžete dohodnúť, že byt a úver si nechá jeden a druhému bude vyplatená len polovica rozdielu medzi hodnotou bytu a úverom. Môže sa stať, najmä ak sa úver spláca krátko, že jeden manžel prevezme byt aj úver a druhému nebude musieť nič vyplatiť, závisí to od výšky úveru a hodnoty nehnuteľnosti. Dohoda medzi manželmi, že jeden z nich prevezme úver, ešte nie je záväzná pre banku. Ak s tým banka nebude súhlasiť, druhý manžel stále zostáva dlžníkom banky.

Pozor na lehotu 3 rokov

V každom prípade treba spoločný majetok po rozvode manželstva vysporiadať. Ak si ho bývalí manželia nevysporiadajú do 3 rokov od zániku manželstva vzájomnou dohodou, alebo do troch rokov nepodajú návrh na súd, vyporiada sa tento majetok podľa Občianskeho zákonníka automaticky. Hnuteľné veci, ktoré niektorý z bývalých manželov užíva výlučne pre seba alebo pre potrebu svojej rodiny, zostanú tomuto manželovi vo výlučnom vlastníctve. Ostatné veci budú v podielovom spoluvlastníctve oboch bývalých manželov v rovnakých podieloch.

Posledná možnosť - súd

Ak dohoda nie je možná, je prospešné, podať návrh na súd čo najskôr po právoplatnosti rozvodu. Na začiatku treba zaplatiť správny poplatok 66 eur, ale napokon, ak sa súdne konanie skončí vynesením rozsudku, zaplatia exmanželia súdu ešte tri percentá z ceny všetkých vecí, ktoré sa pred súdom vyporiadavajú. Ak sa spor skončí uzavretím súdneho zmieru, jedným percentom z ceny týchto vecí.

01 - Modified: 2023-02-03 18:00:00 - Feat.: - Title: Pri nakupovaní sa nevedia kontrolovať: Tieto znamenia sú expertami na míňanie 02 - Modified: 2023-02-01 08:45:22 - Feat.: - Title: Nevieš si ustrážiť rozpočet alebo sa v skupine hádate, kto komu za čo dlží? Existujú appky, ktoré ti s tým pomôžu 03 - Modified: 2023-01-31 15:27:03 - Feat.: - Title: Slovenský rentier je "ohrozený druh". Koľko treba mať našetrené, aby ste už len míňali? 04 - Modified: 2023-01-21 14:00:00 - Feat.: - Title: Narkobaróni otvorene o svojom biznise. Na predaji kontajnera kokaínu zarobil toľko peňazí, že trvalo mesiac, kým ich spočítali 05 - Modified: 2023-01-16 13:51:20 - Feat.: - Title: Sumy, ktoré si ani len nedokážeš predstaviť. Najbohatší ľudia zbohatli od roku 2020 viac ako zvyšok sveta dohromady
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
03. február 2023 19:54