StoryEditor

Do čoho sa oplatí vložiť peniaze, aby ste zarobili? Pozrite sa

08.04.2015, 15:31
V období súčasných turbulencií vám môže investovanie peňazí priniesť zaujímavé zisky, ale aj straty.

Rozkolísaný kurz eura môže, ale nemusí byť výhodný pre každého, a tak sa možno rozhodujete investovať svoje úspory do cudzej meny či do drahých kovov.

V období súčasných turbulencií môže takéto zhodnocovanie peňazí priniesť zaujímavé zisky, ale aj straty. Podobne uvažuje aj Ján z portálu HN Poradna.sk, ktorý sa rozhoduje, do ktorej cudzej meny či do komodity investovať svoje úspory a čo sa mu oplatí najviac. „Euro zažíva turbulencie, podobne je na tom americký dolár, takže uvažujem aj iných svetových menách, ktoré môžu byť pre mňa výhodnejšie,“ zamýšľa sa.

Najväčší prepadlík? Ruský rubeľ

Ako mu radí Pavel Drahotský, generálny riaditeľ Saxo Bank pre Slovensko, Česko a Maďarsko, za posledné obdobie najviac oslabila ruská mena, vďaka „neštandardnému“ správaniu sa na Ukrajine, zapojení medzinárodných sankcií a tlaku zahraničných investorov. „Druhým tzv. prepadlíkom poslednej doby je euro, na ktoré dopadá kombinácia nesúrodej sily členských krajín, vnútorná roztrieštenosť, demografia a nedostatok konkurenčných výhod. V úplne opačnom svetle vystúpil americký dolár, u ktorého najmä vďaka potenciálu ťažby z bridlíc a na ňu naviazaných ďalších činností má USA fundamentálne konkurenčnú výhodu na niekoľko rokov.“

Euro oslabuje a naďalej zrejme bude

Oslabovanie eura je dôsledkom očakávaní ohláseného kvantitatívneho uvoľňovania zo strany Európskej centrálnej banky. Hlavnou snahou je podľa Pavla Drahotského aj naďalej nechať oslabovať euro, čím by mal byť podporený export z eurozóny a obmedzený import produktov obchodovaných v inej mene. „Snahou Európskej centrálnej banky je jednak zmena myslenia ako koncových spotrebiteľov, tak i zmena dlhodobých stratégií korporácií zameraných na export.“

Chcete si sporiť v českých korunách či dolároch? V Česku ide v posledných mesiacoch kurz koruny rapídne dolu. Podľa Drahotského česká koruna bude naďalej kopírovať vývoj eura, ktoré sa snažia Európske centrálne banky oslabiť nielen verbálnymi intervenciami. „Skôr sa prihováram pre alternatívy, ktoré sú nepríbuzné menám euro.“

Rozkladajte investičné riziko

Na druhej strane, drahé kovy môžu výrazne nabrať významne na popularite. Môže za to nestabilita kapitálových trhov a prudký nárast inflácie. „Je však dobré si uvedomiť, že by sa jednalo pravdepodobne len o krátkodobý pozitívny pohyb, pretože drahé kovy „nenesú“ kupóny ani dividendy. Inflácia nebýva krátkodobá, a teda aj obchodovateľné cenné papiere by veľmi rýchlo reagovali na nové trhové podmienky,“ objasňuje Drahotský.

Z jeho pohľadu najmä zlato sa pohybuje stále na niekoľkonásobkoch svojich dlhodobých priemerných cien, čo je v silnom rozpore s cenami ostatných komodít. „Osobne by som odporučil neupierať sa k jednému dlhodobému nastaveniu. Naopak, oplatí sa vyberať z rýchlo likvidných produktov, aby ste vždy mali možnosť rýchlo a s minimálnymi nákladmi poopraviť nastavenie vášho portfólio v čase.“


Dôležité faktory, ktoré by mal poznať každý investor

Investície – cudzia mena

+ široké možnosti obchodovania cez internet v reálnom čase

+ možnosť investovať aj s menšími sumami, ale cez tzv. „pákový efekt“ v prípade úspechu môžete realizovať zaujímavý výnos aj s malou sumou „vašich“ peňazí.

– keď vám tip nevyjde a netrafíte sa, môžete prísť o všetko a navyše sa môžete dostať do pozície, že budete splácať „pôžičku“, ktorú vám daný broker na obchodovanie poskytol.

– je nutná znalosť fungovania globálnej ekonomiky a zahraničného obchodu

Komodity

+ ak rastie inflácia, často je s tým spojený rast cien komodít

+ vývoj cien komodít je takmer nezávislý od vývoja na finančných trhoch, čo im umožňuje využiť ich ako zaujímavý alternatívny doplnok portfólia na rozloženie rizika

+ žiadna komodita na svete nebude mať nikdy nulovú hodnotu, čo však neznamená, že ich hodnota iba rastie.

– sú veľmi rizikové – v súčasnosti aj v dôsledku mnohých špekulantov, ktorý s nimi obchodujú, a aj preto je ich cena „nepredvídateľná“

– priame investície do cenných papierov nadviazaných na komodity nepodliehajú žiadnemu dohľadu (ako je to napríklad pri podielových fondoch)

– na posúdenie kvality a pravosti diela potrebuje väčšina investorov využiť služby znalcov – čo sú investície navyše.

01 - Modified: 2007-05-04 10:11:00 - Feat.: 0 - Title: Luongo Vancouver nezachránil, Anaheim v semifinále
01 - Modified: 2024-04-25 16:41:10 - Feat.: - Title: Euro mierne posilňuje, ťaží z priaznivých údajov o nemeckej ekonomike 02 - Modified: 2024-04-22 11:29:29 - Feat.: - Title: Máte voľných 10, 100 alebo tisíc eur? Pri tisícke by vaša rezerva mala byť aspoň šesťtisíc eur, tvrdí expert 03 - Modified: 2024-04-18 14:33:44 - Feat.: - Title: Po desiatich rokoch diverzifikujeme. Slovensko predalo švajčiarskym investorom dlhopisy za 653 miliónov 04 - Modified: 2024-04-21 22:00:00 - Feat.: - Title: Bývalý viceguvernér ČNB pre HN: Cesta k euru sa v Česku odkladá, Klaus a Zeman tu vytvorili veľkú euroskepsu 05 - Modified: 2024-04-19 12:50:44 - Feat.: - Title: XTB ponúka vyššie úroky z neinvestovaných prostriedkov a uľahčuje začiatky v investovaní
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
26. apríl 2024 15:17