V súťaži Inovatívny čin roka 2014 získal cenu za 3. miesto v kategórii Technologické inovácie a mimoriadne ocenenie za inovatívnu myšlienku váš Med-Office Operation Assistant. O čo presne ide?
Táto technológia predstavuje nástroj na vytváranie komplexných a podrobných 3D modelov jednotlivých častí ľudského tela z viacerých zdrojov. Takisto 3D informácie z rôznych zariadení a následnú sofistikovanú prácu s modelmi pre potreby medicínskej praxe.
A v čom je praktický prínos?
3D modely sa vytvárajú zo snímok magnetickej rezonancie (MRI), počítačovej tomografie (CT) a ďalších zdrojov, a tak umožňujú lekárovi získať dodatočné informácie a lepšie sa rozhodovať.
Skúsme sa na to teda pozrieť prakticky. Ako tie 3D modely uľahčujú prácu lekárom?
3D modely môžu otáčať, približovať, vytvárať rezy, filtrovať časti s rovnakou hustotou tkaniva alebo plánovať či simulovať postup operácie a podobne. K dispozícii majú aj rozličné meracie a podporné nástroje a to všetko im pomáha pri diagnostike a optimálnej liečbe ochorenia, plánovaní operácie, ale aj pri výkone samotnej operácie. Technológia tiež integruje medicínske dáta a videosignály z rozličných medicínskych prístrojov a obsahuje kompletnú kartu pacienta, takže lekár má všetky informácie o pacientovi sústredené na jednom mieste.
Môže lekár pomocou tohto zariadenia skrátiť liečbu pacienta alebo mu zachrániť život?
Ľudské telo je veľmi zložitý organizmus a s pokrokom vedy majú lekári aj niekoľko rôznych typov informácií. MedOffice Operation Assistant pomáha lekárom vykonať správne rozhodnutie o liečbe pacienta tým, že spája informácie z viacerých zdrojov a zobrazuje ich prehľadnejšie, a tým podporuje lepšie rozhodovanie a plánovanie operácie. Pomáha znižovať riziká spojené s diagnostikou a liečbou pacienta, a teda v konečnom dôsledku mu môže skrátiť liečbu alebo dokonca zachrániť život.
A dostala sa už táto vaša technológia k lekárom?
V súčasnosti sa používa v pilotnej prevádzke na troch rôznych pracoviskách na Slovensku. V rámci týchto pracovísk sa používajú rôzne moduly pre konkrétnu oblasť medicínskej praxe. Príkladom je modul s názvom Neuro, ktorý je určený pre neurochirurgiu, a teda prácu s 3D modelmi mozgu. Alebo modul s názvom Spinal, ktorý slúži na simuláciu modelu krčnej chrbtice a následnú optimalizáciu výberu medzistavcových náhrad.
Vidíte potenciál ešte niekam túto inováciu posunúť? Plánujete jej ďalší rozvoj?
Samozrejme, ďalší rozvoj nielen plánujeme, ale v súčasnosti už aj realizujeme. Zameriavame sa napríklad na vývoj nových modulov špecializovaných na ďalšie oblasti medicínskej praxe alebo na funkcionalitu vzdialenej videokonzultácie odborníkov a vzdialenú výučbu študentov medicíny.
A čo súťaž Inovatívny čin roka? Ako hodnotíte svoju účasť po jej ukončení?
Sme veľmi radi, že na Slovensku existujú súťaže, kde je možné prezentovať nové vedecké poznatky, technologické inovácie alebo inovácie v oblasti výrobkov a služieb tunajších podnikateľov a dostať ich do povedomia širokej verejnosti. Veda a technológie ovplyvňujú budúcnosť celej našej spoločnosti.