V týchto dňoch nás zastihli nečakané silné búrky. Okrem iného môžu spôsobiť škody aj majiteľom áut. S ich opravou sú spojené nemalé výdavky, ktoré pomôže pokryť havarijná poistka.
Riziko sa nevypláca
Je však potrebná opatrnosť. Havarijná poistka totiž kryje škody iba vtedy, ak vodič nejde vedome do rizika. Čiže môže si ju uplatniť napríklad v prípade, ak jeho auto bolo zaliate vodou bez jeho pričinenia, prípadne ak vojde do súvislej vrstvy vody nečakane. "Odvaha alebo nebojácnosť sa nevypláca. Ak totiž vodič vojde vedome do koryta rozliatej vody spôsobenej napríklad silnými zrážkami, či vyliatou riekou a poškodí si svojím vedomým konaním vozidlo, v takomto prípade môže poisťovňa v súlade s poistnými podmienkami krátiť alebo odmietnuť poistné plnenie," hovorí hovorkyňa ČSOB Poisťovne Zuzana Eliášová.
Hĺbka vody môže prekvapiť
Podľa nej je riziko ísť sa brodiť autom, ak vodič nevie, aká je voda. "Aj keď sa mu zdá, že voda nie príliš hlboká, môže ho prekvapiť vlna, ktorú pred sebou auto vytvorí a voda sa následne dostane do motora cez nasávanie," hovorí ďalej Eliášová.
Treba zabezpečiť dôkazy
Ak auto bolo zaplavené, prípadne zavalené ťažkým predmetom, jeho majitelia by mali následky škody čo najviac eliminovať. Je to potrebné, aby sa rozsah poistnej udalosti nezväčšoval. "V týchto prípadoch je klient povinný zabezpečiť dostatočné dôkazy o rozsahu a príčine poistnej udalosti, napríklad fotodokumentáciou, prípadne videozáznamom pred a po odstránení škody," tvrdí hovorkyňa Komunálnej poisťovne Daniela Šulcová.
Ihneď kontaktujte poisťovňu
Po týchto úkonoch by mal poškodený majiteľ auta kontaktovať svoju poisťovňu, či už telefonicky, alebo online. "S poisťovňou si klient dohodne obhliadku vozidla technikom, cez internet alebo osobne na pobočke poisťovni vyplní tlačivo o Oznámení o škodovej udalosti," dopĺňa Šulcová. Vodiči by si taktiež nemali zabudnúť pripraviť všetky doklady, ktoré musia predložiť pri obhliadke vozidla pracovníkovi poisťovne.