Skúsenosti s prenájmom môžu byť hrôzostrašné. Často majiteľ skončí s dlhom na nájomnom a so zničeným bytom. Niekedy sa pridajú aj súdne spory. Nakoniec všetko vzdá, zatrpkne a byt nechá prázdny, a to je škoda. Prenajímanie je totiž rovnaké ako varenie a ak sa dodržiavajú postupy, funguje to. Tu sú tipy, na čo sa budúceho nájomníka pýtať:
1. Čím sa nájomca živí, prípadne kde pracuje
Z tejto informácie zistíte približne výšku a stálosť príjmov, a teda či bude mať dostatok peňazí na nájomné. Z profesie nájomcu získate prehľad o sociálnom zaradení, teda akých ľudí si bude do nehnuteľnosti vodiť a ako sa k nej bude správať.
2. Prečo sa nájomca sťahuje z predchádzajúceho bytu
Premýšľajte o tom, či je to dôvod, ktorý môže naznačovať prípadné problémy v budúcnosti. Napríklad:
- Manželský pár sa rozvádza a jeden z partnerov hľadá bývanie. V tomto prípade je to rizikový prenájom, lebo po rozvode obe strany schudobnejú (každý musí začať platiť vlastnú domácnosť namiesto jednej spoločnej) a nemusí to finančne utiahnuť.
- Pár doteraz býval rozdelene, rozhodli sa pre spoločné bývanie, avšak stretli sa len pred pár týždňami, ide o vzťah, v ktorom na to idú príliš rýchlo. O ďalších pár týždňov sa rozídu a budete musieť hľadať nového nájomníka.
- Nájomca mal osobné problémy s prenajímateľom, ktoré nechce špecifikovať.
3. Ako dlho bol záujemca o byt v minulom nájme
Ak bol záujemca v minulom nájme dlhšie obdobie, ideálne niekoľko rokov, je pravdepodobné, že išlo o bezproblémového nájomcu, v opačnom prípade je tu veľké riziko, že ide o neplatiča.
4. Požadujte kontakt na bývalého prenajímateľa a zavolajte mu
Problémoví nájomcovia väčšinou u seba kontakt nemajú, povedia, že prenajímateľ je práve na dovolenke, alebo poskytnú číslo, na ktorom sa nikto nehlási. Všetko toto je podozrivé a dôvod, prečo sa so záujemcom rozlúčiť. Nemusíte sa obávať, že by záujemcovia boli podráždení vašimi otázkami, k negatívnym reakciám spravidla nedochádza.
Základom dobrého prenájmu je aj vhodná propagácia bytu
Ďalšou súčasťou správneho prenájmu je dobrá propagácia nehnuteľnosti pri zháňaní nájomcu v kombinácii s vhodným nastavením výšky nájmu.
- Pred prehliadkou a fotením nehnuteľnosti sa pripravte: nehnuteľnosť musí byť čistá, uprataná, vymaľovaná, funkčná, žiadne kvapkajúce kohútiky, pomaľované steny alebo neuprataná kuchynská linka.
- Kúpte čo najlepšie fotografie, pokojne oslovte profesionálneho fotografa. Jeho práca síce bude niečo stáť, ale fotografie vášho bytu nezapadnú v šedi ostatných prezentácií. Sú to práve fotografie, ktoré záujemcov najviac oslovia, oplatí sa do nich investovať.
- Nehnuteľnosť čo najpodrobnejšie opíšte. Nič nezveličujte, je dôležité, aby sa očakávania záujemcov stretli so skutočným stavom nehnuteľnosti.
- Okrem propagácie na internete určite nezabudnite dať vytlačiť letáky so svojou nehnuteľnosťou a rozneste ich po okolí. Zamyslite sa, kde by mohla vaša ponuka bývania osloviť záujemcov, napríklad na nástenke miestnej fabriky alebo v supermarkete, na držiakoch na letáky na stanici.
- Cenu za nájom nastavte tak, ako je miestne obvyklé. Ak je teda v mieste obvyklé platiť 350 eur vrátane poplatkov a energií za byt 1 + 1 v dobrom stave, tak od tejto sumy odpočítajte poplatky a energie a získate cenu nájmu. Niektoré byty sú prevádzkovo drahšie, o to nižšie potom musí byť nájomné. Naopak, niektoré byty sú prevádzkovo úsporné, nájomné teda tu môže byť vyššie. Nájomcu totiž vždy zaujíma celková platba.
Ak máte propagáciu bytu a cenu nájmu nastavenú správne, mal by byť o vašu nehnuteľnosť dostatočný záujem. Na záver je dôležité zmieniť sa o lokalite, ktorá vždy najlepšie určuje úspešnosť pri prenájme. V niektorých oblastiach nie je o nájomné bývanie záujem, najčastejšie ide o mimomestské / dedinské oblasti s nižšou zamestnanosťou.
Zdroj: Idnes.cz