24.03.2015, 00:01

Nižšie dane či odvody? Prehodnoťte zmenu biznisu

Máte pocit, že platíte vysoké odvody len preto, že máte živnosť? Možno stojí za zmienku prechod na eseročku.

Ak uvažujete o tom, že svoju živnosť zrušíte, alebo sa dokonca rozhodujete, že chcete prejsť skôr na formu spoločnosti s ručením obmedzeným, musíte zvážiť najmä svoje potreby a možnosti. Podľa odborníkov je však rozhodovanie individuálne – neexistuje totiž hranica, pri ktorej sa dá jednoznačne povedať, aká forma biznisu sa vám oplatí viac. Boris Kukumberg z portálu pre zakladanie firiem Firmaren.sk tvrdí, že pri založení firmy treba počítať aj s vyššími nákladmi, než je 5-tisíc eurový vklad do základného imania. Už len samotné založenie stojí približne 300 eur, nehovoriac o ďalších firemných výdavkoch.

Tiež by ste sa mali rozhodovať podľa svojich možností – a to, koľko si myslíte, že ste schopní budúci rok zarobiť. Ak viete povedať, že zarobíte viac ako 20-tisíc eur ročne, ste presne na akejsi pomyselnej hranici, kde sa začína rozhodovanie. Tu sa dá analyzovať a posúdiť vhodnosť založenia spoločnosti s ručením obmedzeným vzhľadom na odvody či dane, ktoré musí platiť.

Odborníci však varujú, že každá forma podnikania má svoje za a proti. Živnosť má napríklad výhodu v tom, že odvody platiť nemusíte, ak máte malé príjmy alebo podnikáte ešte len prvý rok, alebo si môžete uplatniť v priznaní paušálne výdavky. Keď však príde na platenie odvodov, ktoré sa neustále zvyšujú, veľa živnostníkov sa začína zaoberať otázkou, ako sa im vyhnúť. „Ak chce podnikateľ skončiť živnosť, je dobré urobiť to ešte pred začiatkom júla v tom roku, keď by mu už vznikla povinnosť platiť príspevky do Sociálnej poisťovne,“ hovorí Kukumberg. Mať firmu má však výhody – okrem neplatenia odvodov je optimalizácia daní „dostupnejšia“. A najmä, ak si založíte firmu a splatíte vklad, neručíte svojím majetkom tak ako živnostník.


Čo nájdete v utorok v Hospodárskych novinách

Špecializovanú prílohu nájdete v dnešných tlačených HN.
Alebo si môžete jednoducho objednať pdf vydanie (aktuálne v deň vyjdenia,
t. j. v utorok 24. marca) cez SMS na váš mail tu.

Staršie čísla HN v pdf formáte na stiahnutie nájdete tu.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.