05.02.2015, 12:55

Štát zrušil daňové tajomstvo. Ukázal, koľko mu firmy mali zaplatiť (veľký zoznam)

Štát vlani avizoval, že prichádza ročne o desiatky miliónov eur na únikoch. Dnes zverejnil zoznam firiem a ich daňovú povinnosť za rok 2013.

„Chceme, aby daňové tajomstvo v oblasti dane z príjmu firiem nebolo viac daňovým tajomstvom,“ povedal ešte pred rokom pre HN šéf rezortu financií Peter Kažimír (Smer-SD). Dnes sa jeho plány naplnili – a tak ministerstvo financií zverejnilo zoznam firiem s výškou splatnej dane, ktorú uviedli v účtovných závierkach za rok 2013. Kažimír tvrdí, že chce zvýšiť informovanosť verejnosti o tom, ako firmy na Slovensku platia dane, čím sa má prispieť k transparentnosti podnikateľského prostredia.

Zoznam firiem a výšku dane, ktorú mali po podaní priznania za rok 2013 zaplatiť, zverejnilo ministerstvo dnes, a to na základe novely zákona o správe daní, ktorá je platná od januára tohto roka. Údaje v zozname sú z verejne dostupných údajov Registra účtovných závierok. Pozrite si dvadsať firiem s najvyššou splatnou daňou za predvlaňajšok.

V zozname firiem figurujú ďalej aj ďalšie zvučné firmy ako Stredoslovenská energetika (splatná daň približne vo výške viac ako 6 miliónov eur), Zentiva – výrobca a predajca liekov (daň vo výške viac ako 5,5 milióna eur), Heineken so splatnou daňou vyššou ako 5,2 milióna eur či Západoslovenská energetika (viac ako 4,3 milióna eur).

V zozname firiem sú však aj také, ktoré mali na konci roka 2013 nulovú daňovú povinnosť – medzi nimi je napríklad Prima banka, OTP Banka, operátor Telefónica, ING dôchodková správcovská spoločnosť či lízingovka VÚB Leasing.

Kažimír plánuje zverejňovať takýto zoznam firiem a ich daňovú povinnosť pravidelne každý štvrťrok, pričom údaje budú zohľadňovať vždy posledné dostupné účtovné obdobie.

Zoznam firiem podľa výšky splatnej dane za rok 2013

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.