Len v desatinách percent sa počíta dnešný výnos pri ročnej viazanosti vašich peňazí na účte v banke. V duchu sa pýtate: Má to vôbec význam? Odborníci však upozorňujú, že treba to vidieť zo širšia.
„Je pravda, že uložením peňazí na bankovom účte nezbohatnete,“ pritakáva Peter Világi, senior analytik spoločnosti Fincentrum. Druhým dychom však zdôrazňuje, že na tento účel vklady v bankách ani neslúžia. No neznamená to, že by ste mali na bankové vklady celkom zabudnúť. Skôr sa treba dívať na to, na aký účel si peniaze na účte vkladáte.
Najvýhodnejší vklad je cez internet
V rámci plánovania osobných financií by ste si mali peniaze rozdeliť na krátkodobé, strednodobé a dlhodobé. Podľa cieľa, aký by mala vaša hotovosť plniť.
Pri takzvaných krátkodobých sumách určených primárne na uhradenie neočakávaných výdavkov, ako je napríklad dlhodobá choroba, pokazené auto alebo práčka, či strata zamestnania, je významná najmä rýchla dostupnosť peňazí.
„Práve na tento účel sú najvhodnejšie vkladové účty alebo termínované účty s krátkou viazanosťou. Lepší výnos aj bez viazanosti dokážu v tomto prípade ponúknuť skôr internetové banky,“ radí Világi.
Akciové fondy
Pri stredno- a dlhodobých financiách, keďže majú najvyšší potenciál zúročenia, sú najpreferovanejšie akciové podielové fondy.
„Pri sporeniach na dôchodok by som odporučil voliť globálne akciové podielové fondy svetových správcov, zamerané primárne na rozvinuté trhy, napríklad trhy v USA, Kanade, Európe či Austrálii,“ dodáva Világi. Naopak, pre konzervatívnejších zákazníkov je vhodnejšie si vybrať menej rizikové zmiešané fondy. „Aj vtedy by mal klient preferovať hlavne globálne zamerané investície,“ uzatvára odborník.