18.11.2014, 14:53

Kvôli zmenám v Zákonníku práce môžu zaniknúť stovky personálok

Novela Zákonníka práce prinesie personálnym agentúram nové povinnosti. Tie však môžu výrazne ovplyvniť aj trh zamestnanosti na Slovensku.

V priebehu dvoch rokov by sa mohol znížiť počet agentúr dočasného zamestnávania na Slovensku zo súčasných viac ako 1000 na asi 100. Uviedol to na dnešnom zasadnutí Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš (Smer-SD). Prispieť k tomu podľa neho majú sprísnené pravidlá, ktoré rezort zavádza novelou Zákonníka práce a ktoré dnes odobrili aj členovia výboru.

Na snímke Branislav Ondruš, štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Zaniknú stovky agentúr

Aktuálne pôsobí na Slovensku vyše tisíc agentúr dočasného zamestnávania. "Očakávam, že v priebehu dvoch rokov klesne počet agentúr približne na stovku, možno dokonca až pod stovku agentúr na Slovensku. Ten trh sa jednoducho prirodzene vyčistí," domnieva sa Ondruš. Ako zdôraznil, legislatívne zmeny majú zabrániť zneužívaniu tohto spôsobu zamestnávania, kde sa agentúry snažia znižovať svoje náklady napríklad formou cestovných náhrad.

Poslanec Pavol Hrušovský (KDH) sa naňho obrátil s otázkou, či ministerstvo neuvažovalo o zrušení možnosti agentúrneho zamestnávania. Agentúry totiž označil za zbytočný medzičlánok v celom procese. "Niekoľkokrát sme svedkami hľadania rôznych obmedzení pre agentúry, ale vždy na to doplatí ten zamestnanec. Mne by sa táto cesta zdala byť asi najlepšia, aby sme odstránili aj do budúcnosti problémy, ktoré agentúrne zamestnávanie so sebou prináša," konštatoval.

Ondruš priznal, že Slovensko má s fungovaním agentúr dočasného zamestnávania veľké problémy a sám považuje ich neexistenciu za najjednoduchšie riešenie. "S najväčšou pravdepodobnosťou by to však malo negatívne dôsledky na zamestnanosť na Slovensku a na fungovanie firiem, aj keď by to asi bola len dočasná otázka, kým by sa firmy naučili využívať ďalšie mechanizmy flexibility pracovníkov, ktoré dnes Zákonník práce umožňuje," povedal.

Personálky zamestnávajú desaťtisíce Slovákov

Predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer-SD) poukázal na úpravu agentúrneho zamestnávania v európskom práve, preto by ho podľa neho zrejme nebolo možné zrušiť. Je presvedčený, že novela prenosom zodpovednosti posúva ochranu práv zamestnancov ešte ďalej ako doteraz. "Všetky práva a nároky, hlavne finančné, ktoré si môže zamestnanec uplatňovať, už nebudú voči tej zaniknutej firme, ktorá si zrazu povie, že odchádza z trhu, ale voči užívateľskému zamestnávateľovi," zdôvodnil.

Ondruš dodal, že pri správnom nastavení regulačného rámca a dôslednom vynucovaní jeho dodržiavania môžu byť agentúry dočasného zamestnávania prínosom tak, ako je to dnes v mnohých krajinách západnej Európy. "Ak agentúry naozaj pomáhajú užívateľskému zamestnávateľovi nájsť zamestnanca a dodržiavajú princípy rovnakého zaobchádzania, môžu mať aj pozitívny vplyv na pracovný trh, môžu pomáhať dopĺňať fungovanie úradov práce," zhodnotil. Zároveň vyčíslil, že v súčasnosti agentúry na Slovensku takto zamestnávajú približne 50-tisíc až 70-tisíc ľudí.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.