StoryEditor

Päť tipov, vďaka ktorým prečítate denne jednu knihu

18.07.2015, 15:05
Autor:
zubzub
Veľa úspešných ľudí si robí čas na čítanie či učenie aj dlho potom, ako skončia školu. To z nich robí lepších mysliteľov, inovátorov a lídrov.

Vďaka knihám máme k dispozícii nevyčerpateľné množstvo poznatkov, no v skutočnosti sa nám podarí prečítať iba zlomok z nich. No čo tak prečítať jednu knihu denne?

Skúste White noise

Podnikateľ Emerson Spart pre Business Insider prezradil, že keď v dvanástich začal pracovať na fanúšikovskej stránke Harryho Pottera či MuggleNet, jeho rodičia mu dali za úlohu, aby si denne prečítal štyri krátke bibliografie. O niekoľko rokov si on sám dal podobný cieľ, a to prečítať jednu knihu denne, ale nie sci-fi.

Pýtate sa, ako to urobil? Odpoveď je jednoduchá, počúval takzvaný white noise (biely šum) cez slúchadlá. Spartz tvrdí, že niekomu to môže pomôcť čítať až dvakrát rýchlejšie.

Využite audioknihy

Ak dochádzate za prácou, môže byť počúvanie kníh skvelý spôsob, ako využiť cestovanie vo váš prospech, a to aj vtedy, ak šoférujete. Počúvajte knihy cez iBook či Audible. Portál Quora dokonca zisťoval, aký čas potrebujete na skutočné prečítanie kníh a aký na vypočutie si knihy. Používatelia síce zistili, že priemerný čas na prečítanie slova je kratší, ako ten, ktorý je potrebný na to, aby ho vyslovil rozprávač v audioknihe, no tá má aj tak nesporný benefit. "Čítanie" audiokníh vám totiž dovolia multitaskovať, a tak v konečnom dôsledku prečítať viac kníh, ako by ste to stihli tradičným spôsobom.

Striedajte žánre

Jeden zo spôsobov, ako čítať pravidelne, je ten, že budete striedať žánre. Ideálne beletriu a knihy, ktoré nie sú fikcie. Čítanie beletrie síce priamo nenaštartuje vašu kariéru, ale je to spôsob, vďaka ktorému môžete začať premýšľať o alternatívnych obchodných scenároch. Navyše štúdie naznačujú, že čítanie fikcie zvyšuje prosociálne správanie.

Noste svoju knihu so sebou

Je jednoduché v roku 2015 použiť svoj smartfón na "zabíjanie" času, ale je vysoko pravdepodobné, že z knihy budete mať väčší prínos, ako z diskusných príspevkov pod komentármi vašich priateľov na Facebooku.

Či už teda dávate prednosť e-čítačke, alebo sa vám viac páči kniha vo fyzickej podobe, ak ju budete nosiť so sebou, nedáva vám pokoj, či už keď čakáte na autobus, alebo cestujete vlakom, alebo stojíte v dlhom rade na električenku.

Navštevujte kníhkupectvo

Raz týždenne si robte výlet do kníhkupectva, či už do virtuálneho, alebo skutočného, a vyberte si knihy na nasledujúci týždeň. Zjednoduší vám to vaše zotrvanie na čítacej vlne.

Sedem kníh na najbližší týždeň

Čtyřhodinový pracovní týden - Timothy Ferriss
Hodný holky nikdy nedostanou přidáno - Lois P. Frankel
Work the system - Gary Keller
Ovládnete svůj mozek - Libor Činka
Mních, ktorý predal svoje Ferrari - Robin Sharma
Bohatý otec Chudobný otec - Robert Kiyosaki
Prebuď svoju vnútornú silu - Anthony Robbins

 

01 - Modified: 2007-07-23 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: V skratke
01 - Modified: 2022-11-15 07:51:13 - Feat.: - Title: Nezamestnanosť vo Francúzsku mierne klesla, blíži sa ku 14-ročnému minimu 02 - Modified: 2022-10-31 11:40:02 - Feat.: - Title: Zmeny v Zákonníku práce zavedú aj otcovskú dovolenku, novinku prináša zavádzanie smerníc Únie 03 - Modified: 2022-10-22 10:00:00 - Feat.: - Title: Pracujem ako digitálna nomádka, robila som v 78 krajinách. Pripisujem to aj pandémii, hovorí mladá žena 04 - Modified: 2022-10-09 08:59:21 - Feat.: - Title: Rast platov: Najviac si polepšili nízkopríjmoví, Bratislava stráca prvenstvo 05 - Modified: 2022-09-30 10:00:00 - Feat.: - Title: Diskriminácia podľa výšky je nedokázateľný problém. Môže dokonca ovplyvniť aj tvoju kariéru
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
30. november 2022 22:37