StoryEditor

Biznis v Číne je nadlho. Ale oplatí sa

„19. storočie patrilo Anglicku, 20. storočie patrilo USA a 21. storočie patrí Číne. Investujte podľa toho.“ Warren Edward Buffett, americký investor

Je druhou najväčšou ekonomikou na svete a podľa mnohých popredných finančníkov sa čoskoro stane lídrom. Vyrába sa tam takmer všetko, svoj tovar expanduje do celého sveta a má obrovský potenciál. V posledných desaťročiach zaznamenala v mnohých oblastiach výrazný pokrok. „Prvýkrát som Čínu navštívil v roku 1993 a za tých 21 rokov sa nepredstaviteľne zmenila,“  hovorí pre HN Pavol Antalič, predseda Slovensko-čínskeho hospodárskeho výboru. Vznikla silná stredná ekonomická trieda, tiež vrstva miliardárov, došlo k zmenám, ktoré za také krátke obdobie nedosiahla žiadna krajina na svete. „Stačí spomenúť obrovský pokrok vo vede, technike, ekonomike, ale aj v náraste životnej úrovne,“ dodáva.

Žiadaná je najmä energetika

Záujem o spoluprácu našich ekonomík je vzájomný, naše firmy sú v Číne úspešné. V oblasti kapitálových investícií pretrváva dlhodobý záujem čínskych firiem o preinvestovanie verejných projektov s garantovanými výkonmi. Ide najmä o oblasti energetiky a infraštruktúry, vyžaduje si to však čas. „Na priemyselné investície sa vyžaduje dlhý časový horizont nevyhnutný na vybudovanie vzájomných vzťahov, dôvery a užších väzieb, mnohokrát založených na predchádzajúcej dlhoročnej obchodnej kooperácii,“ hovorí Richard Dírer, hovorca Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu. Tá vo svojej databáze eviduje niekoľko desiatok slovenských spoločnosti, ktorým sa podarilo zrealizovať či už obchod, alebo investície do čínskej ekonomiky.

Step by step

Obchody s čínskymi partnermi, najmä tie väčšie, sa robia opatrne a postupne, krok za krokom. „Odporúčam čínskeho partnera osobne navštíviť, prezrieť si jeho výrobné závody, zmluvne dohodnúť obchodné podmienky a využiť služby inšpekčných spoločností pred nakládkou objednaného tovaru,“ radí Antalič. V Číne sú mimoriadne dôležité konexie, otvoria mnoho dverí, treba si však dať dobrý pozor na prípadné faux pas. Väčšinou znamená koniec obchodu. Vítaná je akákoľvek konverzácia a prejavenie záujmu o druhú stranu, Číňania ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2006-10-10 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Krátko
01 - Modified: 2024-04-23 14:01:19 - Feat.: - Title: Na Slovensku podniká takmer trikrát viac mužov, ako žien 02 - Modified: 2024-04-22 17:32:51 - Feat.: - Title: Zistenie HN: Multimiliónový biznis hlinikárov z Ľupče je zachránený. Dlhy majú splatiť najmä vďaka investíciám 03 - Modified: 2024-04-22 10:00:00 - Feat.: - Title: Kraľuje sociálnym sieťam a láka na extrémne zľavy. Za globálnym úspechom značky Shein sa však skrýva omnoho viac 04 - Modified: 2024-04-18 11:51:59 - Feat.: - Title: V bratislavskom Ružinove plánujú postaviť polyfunkčný objekt za 21 miliónov eur 05 - Modified: 2024-04-15 13:42:00 - Feat.: - Title: Alagič sa kajá: Firma jej zrušila biznisovú spoluprácu kvôli Pellegrinimu. Najprv penila, teraz toto!
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
24. apríl 2024 04:59