Rozdiely medzi mužmi a ženami v ochote zobrať si hypotéku sa zmenšujú, ale rozdiely v regiónoch stále zostávajú. Podľa údajov VÚB banky z februára 2015 vyplýva, že muži si berú zhruba o 3500 eur vyššie hypotéky ako ženy, čo súvisí s ich vyššími príjmami.
Priemerná výška hypotéky za február 2015 bola v prípade mužov 69-tisíc eur a ženy si brali viac ako 65-tisíc eur.
Z pohľadu priemernej splatnosti hypotéky ženy preferujú kratšiu splatnosť ako muži, pričom rozdiel je takmer štyri roky. U mužov to je 25 rokov a 3 mesiace a u žien 21 rokov a 4 mesiace. Zastúpenie žien medzi žiadateľmi o hypotéku stúpa najmä v Bratislave, kde si takmer každú druhú hypotéku berie žena.
"Súvisí to s tým, že ženy v Bratislave majú lepšie platenú prácu a vedia sa uplatniť aj na vedúcich pozíciách. V Trenčíne či Nitre je podiel žien na hypotékach iba štvrtinový, čo môže byť ovplyvnené nižšími priemernými platmi v týchto regiónoch," uviedla hypotekárna špecialistka VÚB Renáta Holecová.
Bratislavský región eviduje aj najvyšší záujem o hypotéky. Z hľadiska počtu poskytnutých úverov má tretinový podiel a na celkovom objeme poskytnutých hypoték sa podieľa až 47 %.
Vzhľadom na ceny nehnuteľností v Bratislave aj priemerná výška hypotéky je najvyššia v tomto regióne a vlani sa priblížila k hranici 80-tisíc eur.
V prešovskom regióne bola priemerná výška hypotéky iba polovičná v sume necelých 40-tisíc eur. Najvyšší medziročný rast (od 9 - 10 %) priemernej hypotéky zaznamenali regióny Banská Bystrica, Bratislava, Žilina a Trenčín.