StoryEditor

Hluk, špina či fajčenie. Právnici radia, ako riešiť neporiadnych susedov

06.07.2015, 09:30
Autor:
zubzub
Ak si neviete rady s cudzím plom, ktorý presahuje na váš pozemok skúste sa inšpirovať týmito prípadmi. Prinášame rôzne modelové situácie.

Päť najčastejších sporov v bytovom dome

Mám suseda v paneláku, ktorý robí neustály hluk, a to cez deň aj v noci. Z jeho bytu sa šíri neznesiteľný smrad.
Navyše za svoj byt neplatí, a tak má nedoplatky viac ako 5-tisíc eur.

Jeho konanie môže naplniť skutkovú podstatu priestupku, pričom za priestupok sa bude považovať to, keď bude sused rušiť nočný pokoj. Hluk cez deň zákon o priestupkoch nesankcionuje a nedefinuje ako priestupok. Ak by robenie hluku cez deň bolo neúnosné, čím by sused úmyselne narušil občianske spolunažívanie schválnosťami alebo iným hrubým správaním, mohlo by takéto konanie naplniť skutkovú podstatu priestupku proti občianskemu spolunažívaniu, Za tieto priestupky môže byť susedovi uložená pokuta. Ak má človek pocit, že sa sused dopúšťa takto špecifikovaného konania, má plné právo zavolať na suseda policajtov. Trestné oznámenie je možné podať až vtedy, ak by konanie suseda bolo také závažné, že by tým naplnilo skutkovú podstatu nejakého trestného činu, čo však uvedené priestupky nenapĺňajú.

Ak sused za svoj byt neplatí, to je v rukách správcu bytového domu. Ostatní susedia sa z tohto dôvodu nemajú čoho voči susedovi domáhať. Správca bytového domu je oprávnený nedoplatky od suseda vymáhať, a to v prípade neúspechu mimosúdnych rokovaní, cestou súdu. Ak súd v rozsudku zaviaže suseda, aby nedoplatok zaplatil a on tak neurobí, správca bytového domu je oprávnený obrátiť sa na ktoréhokoľvek súdneho exekútora, aby mu dlžnú sumu vymohol v exekúcii. Jedným zo spôsobov vykonania exekúcie je aj predaj nehnuteľnosti na dražbe. Ak exekútor nevymôže dlh iným spôsobom, napríklad zablokovaním účtu v banke, zrážkami zo mzdy a podobne, môže pristúpiť aj k predaju nehnuteľnosti. O všetkom musí byť upovedomený povinný aj oprávnený, čize  vlastnik bytu aj správca bytového domu . Exekútor zaobstará znalecký posudok na hodnotu bytu a určí termín dražby v dražobnej vyhláške. Záujemcovi, ktorý na dražbe urobí najvyššie podanie, udelí exekútor príklep, čo znamená, že vydražiteľ sa stane vlastníkom bytu. Z výťažku z dražby sa zaplatí dlh, trovy exekúcie a ak niečo zostane, zvyšok sa vyplatí bývalému vlastníkovi bytu.
 

Naši mladí susedia neustále fajčia na balkóne a smrad a dym ide do môjho bytu. Navyše sa neštítia zapáliť si aj na chodbe bytovky.

Z Občianskeho zákonníka vyplýva, že vlastník veci alebo osoba užívajúca nehnuteľnosť sa „musí zdržať všetkého, čím by nad mi...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2007-07-16 06:49:00 - Feat.: 0 - Title: Civil Association Seeks Autonomy Referendum for Southern Slovakia
01 - Modified: 2023-05-17 17:33:28 - Feat.: - Title: Advokát Kamenec: Prokurátori pri doživotí pre Kočnera tvrdia, že je nebezpečný pre spoločnosť 02 - Modified: 2023-03-31 15:17:21 - Feat.: - Title: Dědečkov obhajca: Obžalovaný v osudný večer prešiel dlhý úsek s priemernou rýchlosťou 32 kilometrov 03 - Modified: 2023-04-03 09:55:16 - Feat.: - Title: Advokát obvinený z vraždy: 18 rokov po čine žije na Záhorí v novom rodinnom dome písanom na manželku 04 - Modified: 2023-03-24 09:46:38 - Feat.: - Title: Dráma okolo vraždy Daniela Tupého pokračuje. Obvinili známeho advokáta, obhajoval extrémistov 05 - Modified: 2023-01-07 23:01:42 - Feat.: - Title: Na Finančnej správe sú určití pracovníci, ktorí majú bohorovný prístup, tvrdí advokát (rozhovor)
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
03. jún 2023 17:21