StoryEditor

Ak si neviete nájsť prácu, možno robíte jednu z nasledujúcich chýb

04.09.2015, 00:00
Bez zamestnania? Nie ste v tom sami. Pýtali sme sa preto odborníkov z „personálok“ na to, čo máte na sebe zmeniť.

Najčastejšou chybou absolventov pri pohovoroch je podcenenie samotnej prípravy. Na tomto fakte sa zhodujú snáď všetci ľudia z personálnych agentúr. „Spoľahnúť sa na improvizáciu totiž nestačí,“ hovorí Country Manager Martin Huba z agentúry SYNERGIE Slovakia.

„K najčastejším chybám absolventov patrí zanedbaná príprava na pohovor - nepamätajú si do akej spoločnosti idú, s kým sa majú stretnúť, prípadne meškajú na pohovor a neospravedlnia sa vopred - to všetko zanecháva veľmi zlý prvý dojem," hovorí Katarína Sobanská z ADECCO Slovakia

Na osobné stretnutia prichádzajú absolventi často bez naštudovania si samotnej pozície a zamerania spoločnosti. "Tým pádom majú problém odprezentovať svoj záujem a motiváciu pre danú pozíciu alebo spoločnosť, čo je pri absolventských pozíciách kľúčové," zdôrazňuje Martin Huba.

Chyby, ktoré slovenskí absolventi robia, sú pomerne bežné aj v zahraničí. S prakticky identickými sa stretávajú aj personalisti v susednom Česku. „Hlásenie sa na pozície, na ktoré nemá absolvent vhodnú kvalifikáciu, nedostatok sebareflexie, zlá príprava či životopis, sú najčastejšími prekážkami k prvej práci u absolventov českých vysokých škôl,“ potvrdzuje Tomáš Surka z personálno-poradenskej spoločnosti McROY Czech.

Odkiaľ je vaša babička?

Personalisti sa ešte stále stretávajú s predstavovaním sa cez osobné informácie o rodinných príslušníkoch. "Taktiež v mnohých prípadoch nemajú absolventi vôbec ujasnené o aký druh práce sa zaujímajú, a ich očakávania sú nereálne - napríklad je veľmi málo pravdepodobné, že po ukončení štúdia manažmentu, dostanú manažérsku pozíciu," povedala Miroslava Vantová z Manpower a dodáva, že veľmi pomôže obom stranám, ak sa absolventi zamyslia, či chcú v budúcej práci počas ôsmych pracovných hodín denne účtovať, komunikovať so zákazníkmi, tvoriť technickú dokumentáciu alebo robiť obchod.

Hlavne peniaze

„Požiadavky absolventov sú v porovnaní so skúsenejšími uchádzačmi častejšie nadhodnotené a neadekvátne nakoľko trh práce nepoznajú - napríklad na platové očakávania, kariérny postup vzhľadom na odpracované roky, očakávania na náplň práce a podobne,“ hovorí Vantová.

„Bývalí študenti sú často mimo reality, predovšetkým v platových očakávaniach," potvrdzuje Lenka Bábelová z personálnej agentúry CPL Jobs.

Neplatí to však vždy. Personálky sa stretávajú aj s veľmi uvedomelými absolventmi, pre ktorých je získanie relevantnej práce na prvom mieste a na dobrý plat sú ochotní si počkať, až ukážu, čo je v nich. „Všetci musíme niekde začať a následne na týchto znalostiach a skúsenostiach budovať svoju kariéru,“ hovorí Vantová.

Je veľmi nepravdepodobné, aby absolvent manažmentu nastúpil na pozíciu manažéra. Na takúto pozíciu sú potrebné viaceré roky skúseností na pozícii špecialistu. Niekedy sú s tým spojené požiadavky na roky skúseností s vedením tímu. A na druhej strane, nie každá pozícia, ktorá má v názve slovíčko „manažér“ je naozaj manažérskou pozíciou s adekvátnou zodpovednosťou, povinnosťami a podobne.

Cenné skúsenosti

"Väčšina absolventov, ktorí nám reagujú na pracovné pozíciu už majú za sebou part time skúsenosti počas školy alebo letných prázdnin, čo im samozrejme zvyšuje šance sa zamestnať. Cez letné brigády vedia odprezentovať svoju iniciatívu a základné pracovné návyky. Najvyššie šance majú absolventi, ktorí sa uchádzajú o prácu v obore, v ktorom už majú aj čiastočnú skúsenosť," hovorí Martin Huba.

Avšak nie je to tak vždy. „Často sa stretávame s tým, že vysokoškolským absolventom chýba prax, či už v odbore alebo celkovo chýbajú akékoľvek praktické skúsenosti. Sú pozície, kde je rovnaká šanca sa uchytiť aj bez skúseností, je ich však menej a nároky na schopnosti kandidátov, prevažne jazykové sú priamo úmerne vyššie ako pri pracovných miestach kde sa skúsenosti vyžadujú," vysvetľuje Vantová.

Milované sociálne siete

Tiež by si uchádzači mali ustriehnuť svoje prezentovanie na sociálnych sieťach – vyjadrenia v búrlivých diskusiách, fotografie. Niekedy stačí meno potenciálneho kolegu/kolegyne napísať do vyhľadávača a informácie spolu s dojmami na seba nenechajú dlho čakať. Tieto zdroje si pri nástupe nového kolegu/kolegyne do spoločnosti prezerajú nie len personalisti, ale aj nadriadení alebo potenciálni kolegovia," Vantová.

Prísť bez skúseností nie je vždy nevýhoda

Byť absolventom nemusí byť vždy hendikepom, niekedy je to naozaj výhoda, ktorú zamestnávatelia vyhľadávajú. Ale závisí to skutočne od danej pracovnej pozície: niekde sa dajú kompetencie naučiť. Inde však potrebujú hotového človeka, ktorý presne vie, čo má robiť a čo sa od neho očakáva. "Veľkou výhodou absolventov je chuť do práce, chuť učiť sa novému, nakoľko sú takto nastavení práve zo školy. Niektorí zamestnávatelia na absolventoch oceňujú práve možnosť vyškoliť si ich na obraz svojej spoločnosti, podľa svojich hodnôt, kultúry či pravidiel," vysvetľuje Vantová.

Rady personálnych agentúr:

Martin Huba Country Manager SYNERGIE Slovakia
"Všetkým absolventom odporúčame aby k hľadaniu práce pristupovali seriózne a proaktívne. Dodržiavanie dohodnutých termínov, zdieľanie informácií a pripravené otázky sú prejavom skutočného záujmu a snahy sa zamestnať. Takýto prístup neskôr určite ocení aj potenciálny zamestnávateľ."

Lenka Bábelová Branch Manager CPL Jobs
venovať dostatočný čas príprave na pohovor, najmä priamo u klienta. pripraviť sa na konverzáciu v anglickom alebo iných cudzích jazykoch. Aktívne sa venovať vzdelávaniu v cudzích jazykoch

Katarína Sobanská Permanent Placement Consultant ADECCO Slovakia
Nepodceňujte prípravu na pohovor, príďte na čas a pýtajte sa na všetko čo Vás zaujíma ohľadom pracovnej pozície aj potenciálneho zamestnávateľa a buďte úprimní, ak sa Vás konzultant pýta kde ste už reagovali alebo boli na pohovore, nie je len prehnane zvedavý, ale musí sa uistiť či Vás do danej spoločnosti ešte môže odporučiť.

Miroslava Vantová Senior Consultant Permanent Placement z Manpower
Prvým krokom naďalej ostáva životopis. Je potrebné ho čo najviac upraviť na danú pozíciu (napríklad: ak sa uchádzate o pozíciu v marketingu, venujte priestor v životopise práve podobným pozíciám v rámci Vašej kariéry, a uberte priestor menej dôležitým). V písaní životopisu buďte čo najviac konkrétni – premyslite si ako vyzeral Váš pracovný týždeň na pozícii, ktorú popisujete. Čo bolo vo Vašej práci cieľom, koľko času ste akým aktivitám venovali a podobne. V zamestnaní, kde ste využívali cudzí jazyk, uveďte, kde ste ho využívali napíšte s kým a akou formou jazyka (písaná /hovorená ) ste komunikovali. Keď Vás pozvú do spoločnosti na pohovor je to znak toho, že na danej pozícii si Vás vedia predstaviť. Preto danému pohovoru je potrebné venovať dostatok času na prípravu. Mali by ste ukázať svoju motiváciu, premyslieť si konkrétne prečo danú prácu chcete. Prečo ste pre zamestnávateľa tým človekom, ktorého hľadá (najlepšie vzhľadom na požiadavky k pozícii). Popíšte Váš bežný pracovný deň a zodpovednosti spolu s príkladmi).). Hovorte o sebe a svojich cieľoch v súvislosti s danou spoločnosťou. Ak sa na danej pozícii alebo v danej spoločnosti vidíte minimálne 5 ďalších rokov a chcete si budovať kariéru, povedzte im o tom! Používajte konkrétne príklady (napr. pri pozícii obchodníka môžete povedať aký obrat ste vy osobne v spoločnosti urobili, nakoľko ste splnili plán, o koľko ste ho prekročili a podobne). A nezabudnite si premyslieť Vaše pracovné úspechy, nech Vás táto otázka nezaskočí, ale naopak, dá Vám priestor zažiariť.

Absolventi, ktorí si nenašli prácu, by mali zmeniť taktiku
Bývalí vysokoškoláci, ktorí pred prázdninami ukončili vzdelanie a doteraz si márne hľadajú zamestnanie, by mali zvážiť zmenu taktiky. „S vysokou pravdepodobnosťou robia niekde chybu a ak svoj prístup nezmenia, môžu byť bez práce dlhý čas. Ak si nenájdu prácu do konca roka, môžu skončiť medzi dlhodobo nezamestnanými,“ hovorí Michaela Andelová z personálno-poradenskej spoločnosti McROY Slovakia.

Absolvent, ktorý má problém nájsť si zamestnanie, by si mal preto položiť nasledujúce otázky:

1. Koľko životopisov a kam som počas prázdnin poslal?
Mnohí absolventi totiž postupujú systémom „pokus-omyl“ a dúfajú, že ak budú reagovať na desiatky či stovky inzerovaných pozícií „niečo z toho vyjsť musí“. A tak sa hlásia aj na pozície, na ktoré objektívne nemajú kvalifikáciu. „Uchádzajú sa napríklad o manažérske miesta, pritom nikdy neviedli žiadnych ľudí. Majú záujem o seniorné pozície, ktoré vyžadujú niekoľkoročnú prax, preceňujú svoje schopnosti,“ vymenúva najčastejšie prešľapy absolventov Michaela Andelová.

Výsledkom potom je, že na väčšinu pohovorov ich ani nepozvú a na tie ostatné sa nestihnú pripraviť. Vhodné je teda reagovať iba na pozície zodpovedajúce svojej kvalifikácii a skúsenostiam. „Lepšie je poslať tri životopisy týždenne než sto. Na druhej strane, poslať jeden za mesiac je málo, pretože ani prílišná prieberčivosť sa nevypláca,“ vysvetľuje Michaela Andelová.

2. Ako som sa pripravoval na pohovory?
Najhoršou odpoveďou na túto otázku je: „nijako“. Spoľahnúť sa na improvizáciu totiž nestačí. Pred pracovným pohovorom si treba naštudovať aspoň základné informácie o danej firme či inštitúcii, poznať jej ciele a hodnoty. Tu pomôže napríklad internet, väčšina relevantných spoločností má tieto informácie na svojom webe v sekcii „O nás“.

Počítať treba aj s tým, že sa personalista bude pýtať klasické otázky typu : „Prečo by sme mali prijať práve vás“, „V čom môžete byť pre našu spoločnosť prínosom“ a podobne. Práve pri týchto otázkach môže uchádzač odprezentovať svoje silné stránky a skutočný záujem o prácu na danej pozícii. Nad týmito otázkami sa oplatí zamyslieť pred každým pohovorom, univerzálne frázy totiž nezvyknú fungovať.

3. Nie som príliš prieberčivý?
Absolventi sú často príliš prieberčiví a nároční, čo ich pozíciu na trhu práce zhoršuje. Napríklad, chcú pracovať blízko bydliska, odmietajú robiť na smeny, majú vysoké platové očakávania a podobne. Ak si ale uchádzač nevie nájsť prácu už niekoľko mesiacov, mal by sa zamyslieť nad tým, či by nemal zo svojich požiadaviek zľaviť a zaujímať sa aj prácu na čiastočný úväzok či absolventskú prax.

Problémom ale môžu byť aj peniaze. „Absolventi si veľmi často pýtajú nástupný plat nad 1 000 eur mesačne, čo je viac než priemerná mzda v hospodárstve. Takú ale väčšina z nich hneď na začiatku dostať nemôže, ak ovšem nejde o absolventov IT odborov. Tým sa ale nezvykne stávať, že by mali s hľadaním si práce problémy, keďže záujem firiem o nich je obrovský,“ vysvetľuje Michaela Andelová.

4. Mám dobre napísaný životopis?
Vážnou prekážkou k prvej práci môže byť aj zle napísaný životopis. Ten by mal byť síce stručný, ale na druhej obsahovať aj všetky relevantné údaje o kvalifikácii: ukončené vzdelanie, jazykové znalosti, získanú prax popri štúdiu, IT zručnosti, certifikáty či rôzne oprávnenia. „Ak absolventa takmer nikto nepozve na pracovný pohovor, problémom môže byť práve životopis. Preto je dobré si ho porovnať so vzorovými životopismi, ktoré sa dajú nájsť na internete, napríklad na pracovných portáloch,“ hovorí Michaela Andelová. Pomôcť môže i porovnanie si životopisu s CV spolužiaka, ktorý si už prácu našiel.

5. Nemal by som sa poobzerať po práci mimo svojho odboru?
Každý absolvent by mal v prvom rade skúsiť získať zamestnanie vo svojom odbore. No ak dlho nedokáže uspieť, mal by skúsiť i inde. Na Slovensku je totiž množstvo odborov, ktoré produkujú priveľa absolventov a tak si nie každý dokáže nájsť uplatnenie v oblasti, ktorú vyštudoval. Týka sa to odborov ako sociálna práca, environmentálny manažment, kulturológia, pedagogika či filozofia. V ich prípade sa oplatí pouvažovať napríklad nad prácou v shared services centrách veľkých spoločností či v administratíve.

01 - Modified: 2022-09-30 10:00:00 - Feat.: - Title: Diskriminácia podľa výšky je nedokázateľný problém. Môže dokonca ovplyvniť aj tvoju kariéru 02 - Modified: 2022-09-30 08:41:00 - Feat.: - Title: Česká Škoda premýšľa, ako dokázať šetriť plynom. Zamestnanci sa už boja o prácu 03 - Modified: 2022-09-27 12:30:00 - Feat.: - Title: Srbov aj Rumunov u nás v práci ubudlo. Do IT zasa mieri viac žien 04 - Modified: 2022-09-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Čím sa v reštauráciách strápňujeme? Známi šéfkuchári prezradili najväčšie prešľapy Slovákov 05 - Modified: 2022-09-24 17:45:39 - Feat.: - Title: Cez zimu budú firmy zamestnávať opatrne. Iba jeden sektor vybočuje z radu
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
30. september 2022 15:44