Chcete si kúpiť dom či byť a na liste vlastníctva je zapísaná ťarcha. To má za následok často aj to, že sa obchod nekoná. Obavy a nedôvera sú normálnou reakciou, nie vždy je to však nutné. Podľa Emila Barbuščáka z realitnej siete Directreal je to dnes už úplne bežné. "Klientom sa snažíme vysvetliť, že sa toho obávať nemusia. Ťarchy môžu byť rôzne. Najčastejšie bývajú zapísané v prospech banky, ktorá majiteľovi nehnuteľnosti v minulosti poskytla úver na jej kúpu. Ak sa tento vyrovná z peňažných prostriedkov kupujúceho a banka stanovenú čiastku dostane, zašle na kataster kvitanciu – písomný doklad, ktorým potvrdí, že dlh je splatený. Potom kataster v lehote 60 dní ťarchu vymaže," popísal postup, aký sa v týchto prípadoch používa.
Ťarcha v prospech exekútora či nebankovky
Okrem toho je v hre aj množstvo ďalších prípadov. "Okrem bankových inštitúcií môže byť ťarcha zapísaná v prospech rôznych nebankoviek, ktoré klientom v minulosti poskytli pôžičku. Výnimkou nie je exekútor, ktorý na nehnuteľnosť vydal exekúciu, či správca domu, ktorý eviduje nedoplatky. Všetky tieto prípady sa pri kúpe riešia podobným spôsobom - najprv sa uvoľnia financie na vyrovnanie minulých dlhov a potom dotknuté inštitúcie dajú katastru pokyn na vymazanie tiarch," vysvetľuje ďalej Barbuščák.
Právo na dožitie
Stať sa môže aj to, že na liste vlastníctva je v časti "ťarchy" zapísané meno niekoho, kto má v dome či byte právo na doživotné bývanie. "Ak oprávnený z vecného bremena žije, nie je možné tento zápis odstrániť inak, ako dohodou o zrušení vecného bremena, s ktorou súhlasia všetky dotknuté osoby. Jednak tí, ktorí vecné bremeno predstavujú, ako aj tí, ktorí sú majiteľmi nehnuteľnosti. Bežne sa stáva, že rodičia obdarujú svoje deti s tým, že si zabezpečia v nehnuteľnosti aj tzv. právo dožitia," upozornil Barbuščák. Dodal, že každý prípad je individuálny a vhodné je pred kúpou nehnuteľnosti vyhľadať odborníkov, ktorí poradia. Informácie o stave nehnuteľnosti sú zverejnené na www.katasterportal.sk, na listoch vlastníctva sú aj údaje o prípadných ťarchách.