04.02.2015, 00:00

10 krokov, ako požiadať firmu o ročné zúčtovanie dane za rok 2014

Už len pár dní majú zamestnanci na to, aby zamestnávateľa požiadali o ročné zúčtovanie dane za vlaňajší rok. Inak si musia robiť priznanie sami.

Ako podať žiadosť o ročné zúčtovanie dane

1. Tlačivo žiadosti o ročné zúčtovanie dane z príjmov za rok 2014 nájdete na stránke Finančnej správy, alebo ho dostanete od firmy, v ktorej v súčasnosti pracujete.

2. V úvodnej časti tlačiva je potrebné vyplniť rok, za ktorý chcete zúčtovať preddavky na daň, teda vyplníte rok 2014. Nezabudnite vyplniť aj identifikačné údaje – meno, priezvisko, adresu či názov firmy, v ktorej pracujete.

3. Ak boli všetky alebo až 90 percent príjmov zo Slovenska, zaškrtnite políčko „Vyhlasujem, že úhrn mojich zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky... tvorí 90 percent a viac zo všetkých príjmov...“.

4. V časti II tlačiva žiadosti sa vypĺňa uplatnenie daňových úľav na manželku, nezdaniteľnej časti v prípade dôchodcu či na starobné dôchodkové sporenie alebo doplnkové dôchodkové sporenie.

Na nezdaniteľnú časť na manželku/manžela má nárok zamestnanec vtedy, ak manželia žijú v spoločnej domácnosti, pričom spĺňa aspoň niektorú z týchto podmienok: manželka sa starala o maloleté dieťa (ktoré žije s manželmi), dostávala príspevok na opatrovanie, bola v evidencii uchádzačov o zamestnanie, je zdravotne alebo ťažko zdravotne postihnutá/ý.

Zároveň má na nezdaniteľnú časť na manželku nárok ten zamestnanec, ktorého ročný príjem neprekročil sumu 35 022,31 eura. Ak tento príjem prekročil, suma nezdaniteľného minima sa kráti.

Pokiaľ manžel/ka spĺňa jednu z podmienok len za obdobie niekoľkých mesiacov v roku, môže si daňovník znížiť základ dane len o pomernú časť nezdaniteľného minima, ktoré je vo výške 3 803,33 eura.

V praxi to bude vyzerať tak, že ak bola manželka doma počas celého roka 2014 a starala sa o dieťa, daňovník si uplatní nezdaniteľné minimum v plnej výške, celých 3 803,33 eura.

Pokiaľ bola doma len jeden mesiac, manžel si môže odpočítať len 1/12 zo sumy 3 803,33 eura, teda približne 316,94 eura.

Ak by manžel/ka, ktorá sa o di

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.