04.02.2015, 00:00

Na zúčtovanie dane máte už len pár dní

Na to, aby ste požiadali svojho terajšieho zamestnávateľa o ročnú zúčtovanie dane za vlaňajší rok, máte už len necelé dva týždne.

Pracovali ste vlani u viacerých zamestnávateľov? Alebo ste boli počas roka nezamestnaní? Zúčtovaniu dane z príjmov za vlaňajšok sa nevyhnete – či už oň požiadate súčasného zamestnávateľa alebo si daňové priznanie urobíte sami. Vo všeobecnosti však platí, že dane priznávať „nemusíte“, ak vaše príjmy neprekročili sumu 1 907,67 eura.

Ak ste sa rozhodli požiadať o vyrovnanie dane firmu, na podanie žiadosti máte čas do 16. februára (namiesto 15-teho, pretože pripadol na nedeľu). Pravdou je, že týmto spôsobom sa vyhnete najmä zbytočnej administrácii, pretože o všetko sa postará zamestnávateľ. Jedinou vašou „zamestnaneckou povinnosťou“ je dodať všetky podklady pre správny výpočet a zúčtovanie dane.

A hoci ide o jednu z najzákladnejších povinností, aj tu sa často stávajú chyby. „Prax ukazuje, že zamestnanci často nepredložia všetky potrebné doklady, napríklad na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane, najmä pri uplatnení nároku na manželku či manžela,“ hovorí pre HN daňová poradkyňa zo spoločnosti Consultare Martina Zabáková. Ďalším problémom je aj to, ak mal zamestnanec počas roka viac pracovných „flekov“. Vtedy musí dokladovať príjmy od všetkých jeho vlaňajších zamestnávateľov, čo však býva často problém. V neposlednom rade zamestnanci nevedia, na čo majú vôbec nárok a ako si môžu základ dane znížiť.


Čo nájdete v stredu v HN:

Čo všetko si môžete odpočítať od základu dane

Ako požiadať firmu o zúčtovanie dane krok za krokom

Skontrolujte si, či vám firma vypočítala daň správne

Prílohu nájdete v tlačených HN (4. februára 2015).

Alebo si môžete objednať pdf vydanie (v deň vyjdenia) cez SMS na váš mail TU.

Staršie pdf vydania nájdete TU.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.