Materská Jane Romanovej končí 29. januára tohto roka, potom by sa rada s manželom vymenila. „Pracovný pomer u zamestnávateľa, kde pracoval, mu skončil 31. októbra minulého roka. Odvtedy bol do 5. januára na péénke a neskôr nezamestnaný. Od februára tohto roka si opäť našiel prácu. Janu zaujíma, či by mal nárok na materskú dávku, ak by mal už uzatvorenú pracovnú zmluvu.
Zaplatené nemocenské poistenie
Zákon o sociálnom poistení pozná celkom šesť prípadov, kedy iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti má nárok na materské. Ide napríklad o otca dieťaťa, ak matka dieťaťa zomrela, alebo manžel matky dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku o dieťa nemôže alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav. Starostlivosť v rukách otca môže nastať aj po dohode medzi oboma rodičmi. Môže sa tak stať najskôr šesť týždňov po pôrode, ak matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok. Materské patrí rodičke počas 28 týždňov, osamelému rodičovi alebo matke, ktorá porodila viac ako jedno dieťa, počas 37 týždňov. Ako Jane radí Ľubica Navrátilová, odborníčka na sociálne zabezpečenie, nutnou podmienkou na to, aby Janinmu manželovi vznikol nárok na materské je, byť nemocensky poistený v deň, ku ktorému požiada o materské. To znamená, že skôr ako februári mu nárok nevznikne.
65 percent z hrubej mzdy
Koľko peňazí dostane od štátu rodič na materskej dovolenke, závisí od toho, aký bol jeho denný vymeriavací základ. Z neho bude dostávať 65 percent. „Ku dňu vzniku nároku nebude mať váš manžel u nového zamestnávateľa zaplatených 90 dní nemocenského poistenia a preto rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu bude pre neho rok 2013. Platí to, ak mal zaplatených najmenej 90 dní nemocenského poistenia, čo asi mal.“ Otec dieťaťa má nárok na materské aj v prípade, ak ste ako matka vyčerpali podpornú dobu na materské zo svojho nemocenského poistenia. Zákon 461/2003 obmedzuje iba to, že materské nemôže čerpať otec aj matka súčasne.
Ako to bude s poistením
Najneprehľadnejšia situácia je v platení poistného zo strany štátu za rodiča na materskej a rodičovskej dovolenke. „Zákon o sociálnom poistení v paragrafe 15 neobmedzuje platenie poistného na dôchodkové poistenie štátom len jednému z rodičov na rodičovskej dovolenke a rovnaký stav je aj so zdravotným poistením. Údajne Sociálna poisťovňa nejakou podzákonnou normou obmedzuje platby štátu. Ale ja nevidím právny dôvod na takýto počin a myslím, že ak tak konajú, konajú protiprávne,“ spresňuje Ľubica Navrátilová. Zároveň Jane odporúča: v čase materskej manžela sa obráťte na Sociálnu poisťovňu a žiadajte vyjadrenie, či bude štát za vás naďalej platiť poistné na dôchodkové poistenie a rovnako postupujte aj v zdravotnej poisťovni.