StoryEditor

Rozvádzate sa či končíte v práci? Poradíme, čo s hypotékou

29.03.2015, 15:00
Autor:
turtur
Hypotéka je úver, ktorý sa spláca desiatky rokov. Preto je vhodné si ho poistiť. Lebo nikdy neviete, ako sa budú vaše príjmy a zdravie vyvíjať.

Prišli ste o prácu, zdravie, alebo sa rozvádzate? Život prináša mnoho zmien. Ako postupovať, ak sa ocitnete s hypotékou v nepríjemnej životnej situácii?

Strata práce, či práceneschopnosť

Poistenie úveru vám dočasne pomôže pri dlhšej chorobe, či strate zamestnania. Ak sa ocitnete náhle bez práce, alebo na lôžku, dajte si pozor, aby ste neurobili chybu, ktorá vás môže pripraviť o peniaze z poistenia.

Ak vám hrozí odchod z práce z organizačných dôvodov, nikdy nepodpisujte dohodu so zamestnávateľom. Ak sa totiž dohodnete na výpovedi dohodou, mali by ste vedieť, že táto forma ukončenia zamestnania znemožní poistenie úveru. Peniaze z poistenia dostanete len v prípade, ak v dohode bude uvedené, že je to z organizačných dôvodov, alebo ak zamestnávateľ porušil pracovnú zmluvu.

Peniaze z poistenia kvôli strate zamestnania si môžete nárokovať až po uplynutí 90 dní od dojednania poistenia. Pri poistení PN je čakacia doba 30 dní.
Navyše, nezamestnaný musíte byť aspoň 60 dní, aby vám poisťovňa uznala poistnú udalosť. Preštudujte si preto poistné podmienky a obsah poistného krytia ešte pred podpisom zmluvy. Malo by obsahovať minimálne krytie úmrtia, trvalej invalidity a PN-ky. Drahšie balíky poistenia obsahujú aj krytie straty zamestnania. Lacná poistka nemusí byť preto tá najvhodnejšia.

V rámci poistenia pracovnej neschopnosti a straty zamestnania je poistné krytie obmedzené na maximálne 12 úverových splátok z jednej poistnej udalosti. 

Počas celej doby poistenia vám poisťovňa v prípade straty práce či choroby môže preplatiť až 36 mesačných splátok, teda poistné si môžete uplatniť aj viackrát.

Hypotéka a rozvod

Žiaľ, štatistiky nepustia a takmer 40% manželstiev končí rozvodom. Čo v takom prípade robiť s hypotékou? Ak ste ju získali počas manželstva, zvyčajne je v bezpodielovom vlastníctve a za jej splácanie budete zodpovední obaja aj po rozvode. Ako to vyriešiť?

Skúste sa pred rozvodom dohodnúť, na koho úver prejde a nenechať bremeno splácania na oboch partnerov.

Ak sa dohodnúť neviete, mali by ste to riešiť s pomocou mediátora, alebo právnika a získať rozhodnutie o vyrovnaní bezpodielového spoluvlastníctva. Tam by malo byť jasne napísané, kto je povinný hypotéku splácať.

Banka môže, ale nemusí súhlasiť s vypustením jedného z manželov z úverového vzťahu. Nesúhlasí väčšinou vtedy, ak nemá jeden z partnerov dostatočnú bonitu na splácanie. V takomto prípade odporúčame tomu, kto plánuje v splácaní pokračovať, nájsť si spoludlžníka (napríklad rodičov, či súrodencov), aby mohol na seba prevziať úver. Nehnuteľnosť môžete aj predať a hypotéku vyplatiť.

Čo so zdedenou hypotékou

Smrť si nevyberá, a tak sa bez vlastného pričinenia môžeme ocitnúť v situácii, že zdedíme nesplatenú hypotéku. Aké máme vtedy možnosti?

V prvom rade si zistite, či bol úver poistený pre prípad smrti a či mal dlžník aj spoludlžníka. Ak áno, máte o starosť menej, lebo úver splatí buď poisťovňa alebo spoludlžník.
V prípade, ak zosnulý mal úver sám a nemal ho poistený, bude ho musieť splácať dedič po ukončení dedičského konania.

Máte však možnosť dlh odmietnuť. Ale v tom prípade o dedičstvo prídete. Ak to urobíte, už nemôžete zdediť ani prípadné úspory, či iné nehnuteľnosti zosnulého. Ďalšou z možností je prevziať dlh a snažiť sa predať nehnuteľnosť aj s úverom.

Ak sa takáto smutná udalosť stane vo vašej rodine, kontaktujte okamžite banku. Vyhnete sa tak nielen upozorneniam  kvôli nesplácaniu úveru, ale banka úročenie a poplatky pri hypotekárnom úvere pozastaví až do ukončenia dedičského konania. 

Zdroj: VÚB banka

01 - Modified: 2007-04-24 11:24:00 - Feat.: 0 - Title: Cena inzulínu by mohla klesnúť o 30 percent
01 - Modified: 2023-01-23 13:00:00 - Feat.: - Title: Nechaj umelú inteligenciu, nech pracuje za teba. Našli sme stránky, ktoré ti dokážu, že sci-fi už žijeme 02 - Modified: 2023-01-21 14:00:00 - Feat.: - Title: Narkobaróni otvorene o svojom biznise. Na predaji kontajnera kokaínu zarobil toľko peňazí, že trvalo mesiac, kým ich spočítali 03 - Modified: 2023-01-18 09:16:44 - Feat.: - Title: Napriek miliónovým dlhom sa Dedoles blíži k záchrane. Ozdravný plán prešiel prvou kľúčovou etapou 04 - Modified: 2023-01-16 13:51:20 - Feat.: - Title: Sumy, ktoré si ani len nedokážeš predstaviť. Najbohatší ľudia zbohatli od roku 2020 viac ako zvyšok sveta dohromady 05 - Modified: 2023-01-13 09:40:27 - Feat.: - Title: Brzobohatý otvorene o krachu manželstva. Pre toto vzdal vzťah s Tatianou Kuchařovou
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
29. január 2023 05:27