Štát pomôže pri vysvetľovaní zákonov
Podnikateľom budú od 1. septembra pri nejednoznačnom výklade zákonov pomáhať záväzné stanoviská finančnej správy. Uľahčia im napríklad daňové posudzovanie pri zložitých obchodných transakciách a ušetria obavy zo sporov a z možných pokút, ktoré by im hrozili. Už od budúceho týždňa teda bude môcť daňový subjekt požiadať Finančné riaditeľstvo o záväzné stanovisko o uplatňovaní daňových predpisov. Daňová spáva v ňom potvrdí, či považuje podnikateľom navrhnutý postup za správny.
Žiadosť o záväzné stanovisko bude musieť obsahovať zo zákona dané náležitosti a mala by sa týkať predovšetkým náročných problémov pri uplatňovaní dane z príjmu a DPH.
Ako to bude vyzerať v praxi
Na záväzné stanovisko bude mať daňová správa lehotu do 60 dní odo dňa, keď sa jej doručila žiadosť. Výnimočne sa v zložitých prípadoch táto lehota môže predĺžiť, Finančné riaditeľstvo to však oznámi daňovému subjektu a požiada ho o súhlas s vydaním stanoviska v predĺženej lehote. Ak daňový subjekt oznámi v lehote 8 pracovných dní, že s predĺžením lehoty na vydanie záväzného stanoviska nesúhlasí alebo ak sa nevyjadrí, považuje sa žiadosť za vzatú späť.
Vydané záväzné stanovisko je záväzné pre správcu dane aj pre druhostupňový orgán.
Poplatok: za záväzné stanovisko sa bude hradiť vo výške 1 až 3 percentá z hodnoty predpokladaného obchodného prípadu, avšak minimálne 4 000 a maximálne 30 000 eur.
Platnosť: od 1. septembra 2014
Firmy budú mať znova dohľad nad zdravotným stavom
Na zdravie ľudí na pracovisku sa opäť berie prísnejší meter. Spôsobila to novela zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia platná od 1. augusta, pre firmy však zavádza termín do konca roka 2014. „Dokopala“ nás k nej EÚ, keďže sme predtým neprevzali v plnom rozsahu jej smernice. Podľa novely sa tak zavádza opätovná povinnosť pre všetkých zamestnávateľov zabezpečiť zamestnancom pravidelný dohľad nad pracovným prostredím v intervale raz ročne.
V praxi to znamená, ako vysvetľuje Ronald Hlavatý, šéf pracovnej zdravotnej služby Humania, že najneskôr do 31. 12. 2014 musí zamestnávateľ svojim zamestnancom, ak sú v 1. a 2. kategórii, zabezpečiť zdravotný dohľad. Čo zahŕňa? Napríklad: hodnotenie faktorov práce a pracovného prostredia z hľadiska ich možného vplyvu na zdravie zamestnancov; zisťovanie, nakoľko sú vystavovaní ohrozujúcim faktorom práce a prostredia; zhodnotenie zdravotných rizík pri práci a zavedenie opatrení na eliminovanie týchto rizík; ale napríklad aj povinné preventívne prehliadky, a to aj kvôli posúdeniu zdravotnej spôsobilosti na určitú prácu. „Nejde pritom o nové povinnosti, tie sú v zákone už od roku 2007, ale teraz sa zaviedlo termínovanie ich plnenia,“ vysvetľuje Hlavatý.
Ktoré povinnosti z toho plynú:
- zamestnancom v 1. a 2. kategórii môže zamestnávateľ zabezpečiť zdravotný dohľad nad podmienkami prostredníctvom odborne spôsobilého pracovníka alebo s využitím tímu pracovnej zdravotnej služby,
- zamestnancom v 3. a 4. kategórii (rizikové práce) musí zamestnávateľ zabezpečiť zdravotný dohľad nad podmienkami a posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu s využitím tímu pracovnej zdravotnej služby,
- fyzická osoba – podnikateľ nezamestnávajúci iné osoby si musí chrániť svoje zdravie v prípade práce v 3. a 4. kategórii.
Pokuty: nesplnenie povinností podľa novely je delikt, za ktorý hrozí sankcia vo výške 150 – 20 000 eur, pri opakovaní až dvojnásobok.
Platnosť: od 1. augusta 2014, prispôsobiť sa treba do 31. 12. 2014
Ste svedkom kartelu? Ak ho oznámite, štát vás...
Zostáva vám 85% na dočítanie.