StoryEditor

Chcete peniaze z nebankovky? Úver vám dá už len na základe licencie

24.09.2014, 14:55
Autor:
tasr, stltasr, stl
Spotrebitelia by mali byť viac chránení pred nekalými praktikami nebankových spoločností.

Nebakové spoločnosti by totiž po novom mali mať na poskytovanie pôžičiek licencie, ktoré im bude udeľovať Národná banka Slovenska (NBS). Tieto zmeny, ktoré pripravilo Ministerstvo financií (MF) SR, Asociácia poskytovateľov spotrebiteľských úverov (APSÚ) víta. "Zavedenie licencií považujeme za krok správnym smerom na ceste zvyšovania ochrany spotrebiteľov.

Kým dnes môže úvery poskytovať takmer ktokoľvek, po novom bude musieť spĺňať omnoho prísnejšie kritériá už pri vstupe na trh," skonštatoval výkonný tajomník asociácie Ivan Kahanec.

Zvýšia dôveryhodnosť

Podľa jeho slov sa vďaka zavedeniu licencií vytvorí akési sito, cez ktoré by sa nemali dostať špekulanti a firmy, pri ktorých je vysoký predpoklad neetického podnikania na Slovensku. Kahanec je tiež presvedčený, že licencie zvýšia všeobecnú dôveryhodnosť sektora nebankových úverových spoločností.

Podobne, tomu bolo aj pri zavedení licencií pre banky, investičné spoločnosti, či finančných sprostredkovateľov. "Licencovanie zároveň presunie dohľadovú a inšpekčnú činnosť zo Slovenskej obchodnej inšpekcie na Národnú banku Slovenska. Očakávame, že kontrola zo strany NBS bude prísna, bude však vychádzať zo znalosti fungovania finančných trhov," doplnil.

Ako vyplýva z návrhu novely zákona, povolenie na poskytovanie spotrebiteľských úverov má byť obmedzené alebo neobmedzené. "Povolenie v obmedzenom rozsahu je limitované objemom ročne poskytnutých spotrebiteľských úverov," píše sa v návrhu zákona.

Nový register

Ďalšou novinkou, ktorú má návrh novely zákona priniesť, je vznik elektronického registra údajov o spotrebiteľských úveroch. Pôjde o podobný úverový register, aký už v súčasnosti existuje v pôsobnosti bánk. Jedným z dôvodov pre vytvorenie registra je podľa rezortu financií dať možnosť čo najpresnejšie posúdiť schopnosť spotrebiteľa splácať pôžičku. Spoločnosti by mali do tohto registra poskytovať údaje napríklad o výške poskytnutého úveru, dátum jeho splatnosti, ale aj omeškanie splátok zo strany spotrebiteľa.

Aké kritériá spĺňajú nebankovky dnes? Niektoré už prísne

Zmeny, ktoré má novela priniesť, podľa Kahanca nebudú mať významný negatívny vplyv na nebankové spoločnosti. "Naše členské spoločnosti totiž už dnes spĺňajú prísne kritériá fungovania, vo viacerých prípadoch dokonca prísnejšie, ako bude nastavené slovenské licencovanie. Ide o spoločnosti patriace do nadnárodných skupín, ktoré sú kótované na burze," tvrdí Kahanec.

01 - Modified: 2006-10-24 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Taliansky klenot pod vodou
01 - Modified: 2022-11-02 13:15:39 - Feat.: - Title: Prieskum 365 bank: Kvôli nižším príjmom má 6 z 10 žien obavy vziať si pôžičku 02 - Modified: 2022-11-02 14:35:19 - Feat.: - Title: Inflácia naďalej rastie, úvery budú ešte drahšie 03 - Modified: 2022-11-06 10:09:33 - Feat.: - Title: Zlom pri hypotékach. Slováci si berú menej úverov a stavili tiež na novú taktiku 04 - Modified: 2022-10-19 10:21:23 - Feat.: - Title: Novou normou hypoték budú tieto percentá 05 - Modified: 2022-09-22 07:48:05 - Feat.: - Title: Nehnevajte sa na banku, ak vám nedá úver
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
03. december 2022 12:56