Skúsenosti z manažovania projektov, dobrý prenos know - how medzi zúčastnenými spoločnosťami. Tieto výhody menuje Viliam Vavro, riaditeľ piešťanskej spoločnosti Kios, keď sa ho opýtame na skúsenosti s medzinárodnou spoluprácou. K európskym projektom sa firma dostala vďaka zahraničným obchodným partnerom. „Postupne nás vtiahli do piateho, potom do šiesteho a nakoniec do siedmeho rámcového programu. Keď sme zistili, ako to funguje, začali sme sami podávať návrhy a zapájať sa do slovenských národných programov,“ opisuje Vavro skúsenosti s nadnárodnými aj slovenskými projektmi. A aj keď tieto skúsenosti považuje za obohacujúce, v myšlienkach sa vracia aj k mínusom. Tým najvýraznejším je podľa neho zdĺhavosť a naťahovanie financovania takýchto projektov. „Ani raz peniaze neprišli načas,“ sťažuje sa riaditeľ. Sám je zvedavý, či zmeny nastanú pri programe Horizont 2020, ktorý vyhlásila Európska únia. Tá vyčlenila až 80 miliárd eur, ktoré majú poslúžiť primárne na boj s konkurenciou z USA a Ázie v oblasti vedy a výskumu. Podporiť by sa z nich mali v prvom rade začínajúce firmy a vývoj moderných technológií. „Objem prostriedkov, ktorý sa podarí slovenským organizáciám získať, bude záležať na ich účasti vo výzvach Európskej komisie a úspešnosti podaných projektov, v ktorých budú koordinátormi alebo partnermi,“ vysvetľuje Michal Kaliňák, hovorca ministerstva školstva, ktoré je zároveň národným koordinátorom spomínaného programu.
K projektom sa tak budú môcť prizvať vybrané zahraničné inštitúcie či odborníci, projekty sa budú môcť kombinovať so štrukturálnymi fondmi, skráti sa samotný proces schvaľovania a uvoľnenie nastane aj pri nákladoch preplácaných jednorazovo. Uchádzať sa o tieto peniaze bude možné na základe otvorených výziev, priebežne vyhlasovaných Bruselom.
Ten prvú vlnu ohlásil už 11. decembra 2013.
Viac o eurofondoch a možnostiach čerpania finančnej podpory na váš biznis si prečítate v zajtrajšej prílohe Investor.
StoryEditor
Nový biznis za vás „zatiahne“ Brusel
Únia plánuje v najbližších rokoch podporiť začínajúce firmy v oblasti vedy a výskumu. Na podporu vyčlenila až 80 miliárd eur.