17.01.2016, 01:05

Práca z domu a pružná pracovná doba ohrozujú zdravie, tvrdí psychologička

Pružná pracovná doba vyvoláva v človeku tendenciu neustále pracovať či kontrolovať si pracovnú poštu. Upozorňujú na to britskí vedci.

Alternatívna pracovná doba či práca z domu neraz vyvolávajú nespavosť, alkoholizmus alebo sklon k prejedaniu.​ Informoval o tom britský denník Guardian. Psychologička Gail Kinmanová z Bedforshirskej univerzity zistila, že flexibilná pracovná doba neprispieva ani k zníženiu stresu, ani k väčšej pohode pri práci. Pretože v takom prípade človek napríklad nikdy neprestáva kontrolovať svoje pracovné e-maily.

Poznatky vedcov

Štúdia psychologičky Kinmanovej, o ktorej informoval portál idnes.cz, ukázala aj to, že práca z domu nie je menej stresujúca, než by sa mohlo javiť na prvý pohľad. 

Podľa prieskumu britského štatistického úradu sú pracovnému stresu vystavení najviac zamestnanci v zdravotníctve a v školstve. Ako hlavné príčiny stresu na pracovisku respondenti uvádzajú priveľkú pracovnú záťaž, napäté termíny a prílišnú zodpovednosť. Veľa oslovených Britov uviedlo aj to, že majú pri práci nedostatočnú podporu zo strany svojich nadriadených.

Pružné rozvrhnutie pracovnej doby má v Británii už rok a pol svoje ukotvenie i v zákone. Vláda vtedy schválila klauzulu, že všetci zamestnanci, ktorí pre danú spoločnosť pracujú minimálne šesť mesiacov, majú právo zažiadať si o flexibilný začiatok alebo koniec pracovnej doby či o prácu z domu. S veľkým nadšením privítali toto rozhodnutie i odbory. Podľa nich dávajú tieto alternatívy ľuďom príležitosť na skvalitnenie života

Nebezpečné návyky

Odborári však nevzali do úvahy veľkú psychickú záťaž, ktorá sa potom odrazí na stravovacích návykoch či na zlom spánku

Práca mimo kancelárie alebo na čiastočný úväzok pracujúcich sociálne izoluje. V človeku sa tak dlhodobo udržiavajú nebezpečné stresové hormóny na vytrvalo vysokej úrovni. „Aj keď sa vám chce spať, nespíte plnohodnotne, nedostatočný spánok znižuje imunitu organizmu,“ hovorí Kinmanová. 

Ďalšie štúdie navyše poukazujú aj na to, že sa človek pri flexibilnom štýle práce snaží aj rýchlejšie odpočívať. „Potom skôr siahne po poháriku s alkoholom a mizne mu čas venovaný svojmu hobby alebo vareniu zdravého jedla. Vytlačí ho všadeprítomná práca,“ uzatvára Kinmanová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.