29.10.2014, 00:01

Vydedenie rodiny bez dôvodu neprejde. Súdom

Dedenie majetku po zomrelom nie je jednoduchá záležitosť. Časté komplikácie nastávajú pri dedení pozemkov, ale aj pri sporoch medzi dedičmi.

Máte dve dospelé deti, byt, autá a nejaké úspory na osobnom účte. Ako rodičia ste sa rozhodli darovať ešte počas vášho života svojim deťom nejakú časť majetku, zvyšnú časť chcete zabezpečiť pre svojho manžela či manželku. A tak sa rozhodujete, či pripraviť závet, v ktorom by ste odkázali svojej polovičke všetko to, čo patrí do vášho vlastníctva. Podľa advokáta Milana Ficeka to ale nie je podľa platnej slovenskej legislatívy možné. V závete nemôžete totiť opomenúť potomka. Jediným riešením by bolo v tomto prípade vydedenie. To však nie je také jednoduché. Zákon hovorí o niekoľkých dôvodoch, pre ktoré môžete svojich potomkov vydediť - a to vtedy, ak sa potomok nestaral o poručiteľa počas choroby či staroby, keď bol odsúdený do väzenia najmenej na jeden rok, alebo vedie dlhodobo neusporiadaný život.

Predsedníčka Vzdelávacej komisie Notárskej komory Martina Mižiková spresňuje, že vydedenie je jednostranný prejav poručiteľovej vôle, ktorým „odníma potomkovi ako neopomenuteľnému dedičovi dedičské právo“, ktoré by mu inak patrilo zo zákona. Na rozdiel od závetu však možno vydedením vylúčiť potomkov z dedenia úplne. V ňom nesmie zomrelý žiadne zo svojich detí či rodiny opomenúť. „Od dôvodov, pre ktoré možno niekoho vydediť, sa nemožno odchýliť,“ vysvetľuje Mižiková. Listina o vydedení tak musí mať určitú formu, ktorú vyžaduje zákon. No tým, že zomrelý vydedí napríklad svoje dieťa, sa nič nekončí. „Vydedený musí uznať dôvod, pre ktorý mu zomrelý nič nezanechá. Ak dôvody neuzná, môže sa obrátiť na súd,“ dodáva odborníčka, pričom o tom, či dôvody na vydedenie naozaj existovali, rozhoduje súd v sporovom konaní mimo dedičského konania.


Čo dnes nájdete v dvojstranovej prílohe Poradca

 

Špecializovanú prílohu nájdete v dnešných tlačených HN.
Alebo si môžete jednoducho objednať pdf vydanie (aktuálne v deň vyjdenia, t. j. v stredu 29. októbra 2014) cez SMS na váš mail TU.

Staršie čísla HN v pdf formáte na stiahnutie nájdete TU.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.