04.03.2015, 00:01

Malým dôchodkom odzvoní. Pozrite sa, o koľko môžete mať viac

Zavedenie minimálneho dôchodku má zabrániť tomu, aby sa penzisti ocitli v hmotnej núdzi. Zároveň sa dôchodcom odbúra administratívna záťaž.

Máte nízky dôchodok? Vláda Roberta Fica pred časom schválila minimálny dôchodok, ktorý sa dotkne tisícov Slovákov. Už od júla by mal každý penzista, ktorý dostáva od štátu starobný, predčasný starobný alebo invalidný dôchodok, dostať viac. Musí však splniť podmienku: mať za sebou aspoň tridsať rokov dôchodkového poistenia.

Minimálny dôchodok bude po novom vo výške 269,50 eura, avšak čím viac rokov bol penzista dôchodkovo poistený, tým vyššiu minimálnu penziu dostane. Štát pritom netreba oň žiadať, dôchodok od júla zvýši automaticky, ak je menší než stanovená hranica.

Expertka na sociálne veci Ľubica Navrátilová tvrdí, že zavedenie minimálneho dôchodku je na Slovensku potrebné, a to najmä preto, že poistenec, ktorý dlhodobo pracoval za malú mzdu, by nemal ostať na starobu v hmotnej núdzi. To potvrdzuje aj rezort práce. „Nie je to v prvom rade etické,“ hovorí Navrátilová. „Dôchodca, ktorý poberá dávky v hmotnej núdzi, musí pravidelne preukazovať na ne nárok, čo je pre penzistov administratívna záťaž,“ odôvodňuje odborníčka. Podľa nej je správne, aby sa dôchodkové poistenie nastavilo tak, že poberatelia dôchodku sú vyňatí z hmotnej núdze. A to sa, podľa rezortu práce, odstráni práve zavedením minimálneho dôchodku. 

Ak zákon prejde, minimálny dôchodok sa bude každý rok meniť, a to v závislosti od životného minima. „Sumy sa budú valorizovať vždy k 1. januáru. Valorizáciu urobí automaticky Sociálna poisťovňa,“ hovorí Daniela Rodinová z tlačového oddelenia rezortu práce. Treba však dodať, že hoci sa minimálny dôchodok bude k prvému januáru prepočítavať, neznamená to, že bude aj automaticky rásť. Napríklad vlani bola výška životného minima (určuje sa vždy k 1. júlu) zmrazená na sume 198,09 eura, a to preto, že slovenská ekonomika sa ocitla v deflácii. A tak sa môže stať, že ak sa Slovensku nebude dariť a ocitne sa v mínusových číslach, životné minimum, a teda aj minimálny dôchodok sa zvyšovať nebudú.


Čo nájdete v stredu v Hospodárskych novinách v prílohe PORADCA 

Prílohu nájdete v stredu v tlačených HN (to je 4. marca 2015).

Alebo si môžete objednať pdf vydania (aktuálne v deň vyjdenia) cez SMS na váš mail  TU.

Staršie pdf vydania nájdete TU.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.