15.04.2015, 10:30

Pracovná zdravotná služba je tu opäť. Pre každého zamestnávateľa

Od januára musí každý zamestnávateľ, ktorý má zamestnancov v 1. a 2. kategórii pracovného rizika, zabezpečiť svojim ľuďom lekárske prehliadky.

Všetci zamestnanci majú od tohto januára nárok na zdravotné prehliadky organizované zamestnávateľom. Ide o tzv. pracovnú zdravotnú službu. Inak povedané – od konca minulého roka sa znova „oprášila“ zákonná povinnosť pre všetkých zamestnávateľov zabezpečiť zamestnancom pravidelný dohľad  nad pracovným prostredím. Interval na túto povinnosť sa stanovil raz ročne.

Rozšírenie povinnosti

Doteraz museli zamestnávatelia organizovať zdravotné prehliadky len pracovníkom v 3. a 4. rizikovej skupine. Po novom je to povinné už aj pre zamestnancov v 1. alebo 2. rizikovej kategórii. Povinnosti si bolo treba splniť ešte do 31. decembra 2014. Ak zamestnávateľ nemá vlastných zamestnancov na vykonávanie pracovnej zdravotnej služby, musí si zmluvne zabezpečiť jej vykonávanie dodávateľským spôsobom.  
Pozor! Pracovnú zdravotnú službu musí pre zamestnanca zabezpečiť napríklad aj živnostník, ktorý ho zamestnáva. Týka sa to aj samotného živnostníka, ak zamestnáva sám seba.

Sankcie za nedodržanie

Nesplnenie týchto povinností zo strany zamestnávateľa sa považuje za „správny delikt“,  za ktorý môže dostať sankciu vo výške 150 – 20 000 eur.

Pri opakovanom zistení narušenia to môže byť až dvojnásobok uvedenej sumy.  

Ktorí zamestnanci spadajú do jednotlivých rizikových skupín

  • Do 1. kategórie sa zaraďujú práce, pri ktorých nie je žiadne riziko poškodenia zdravia vplyvom pracovného prostredia.
  • Do 2. kategórie patria práce, pri ktorých nie je predpoklad poškodenia zdravia a kde jednotlivé faktory pracovného prostredia neprekračujú predpísané limity.
  • Do 3. kategórie sa zaraďujú práce, pri ktorých treba urobiť organizačné opatrenia a iné špecifické ochranné opatrenia, vrátane použitia osobných ochranných pracovných prostriedkov a pod.
  • Do 4. kategórie sa len výnimočne a na obmedzený čas, najviac na rok, zaraďujú práce, pri ktorých nie je možné znížiť technickými alebo organizačnými opatreniami vystavenia zamestnanca na úroveň ustanovených limitov. Ďalej práce, ktoré podľa miery expozície patria do tretej kategórie, ale vzájomná kombinácia faktorov práce a pracovného prostredia zvyšuje riziko poškodenia zdravia.

Tento článok vznikol v spolupráci s ČSOB, ktorá poskytuje podnikateľom dostupnejšie podnikateľské úvery. Ak máte záujem o výhodnejšie a jednoduchšie financovanie vášho podnikania, kliknite TU.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.