10.11.2014, 11:55

Vyrábate hračky či odevy? Na ich predaj na trhoch treba povolenie

Náš čitateľ by si chcel zarobiť predajom doma vyrobených odevov na príležitostných trhoch. Obráťte sa na obec pre povolenie, radí právnička.

Vyrábate u seba doma výrobky, ako oblečenie, drevené hračky alebo podobné spotrebné produkty? Chceli by ste ich predávať, ale neviete, kam sa obrátiť kvôli povoleniam? Presne s takýmto problémom sa na nás obrátil čitateľ HN poradne, ktorého babka je zo Srbska a vyrába zimné čiapky či veci z dreva. Jej vnuk, ktorý má živnosť na Slovensku, by chcel jej výrobky predávať aj u nás. Nevie však, čo má pre to urobiť a kam sa treba obrátiť. 

Rozšírenie živnosti

„Pokiaľ v živnosti nemáte uvedený maloobchod a veľkoobchod, je v prvom rade potrebné, aby ste si rozšírili živnostenské oprávnenia v súvislosti s uvádzanou komoditou. Dajte si tam však aj sprostredkovateľskú činnosť v tejto oblasti,“ odpovedá na otázku čitateľa právna poradkyňa Hedviga Takáčová.
V druhom slede radí, aby čitateľ využil možnosť predaja na trhoviskách a podobných miestach. Takýto predaj produktov či služieb je však možný len na základe povolenia na predaj výrobkov a poskytovanie služieb na trhovom mieste. Na získanie povolenia si treba podať žiadosť.
Určité spotrebné výrobky možno predávať len na určených miestach. „Sú to najmä textilné a odevné výrobky, ďalej obuv, domáce potreby, elektrotechnické výrobky, drobný tovar, papierenské produkty, kozmetika, drogériový tovar a hračky. Tieto možno predávať len v prevádzkarňach tržníc, trhovísk, v stánkoch s trvalým stanovišťom, na príležitostných trhoch, pred prevádzkarňou zo strany jej prevádzkovateľa a taktiež v pojazdných predajniach,“ vysvetľuje právnička.
Čo kontroluje správca trhoviska u predávajúceho? Jednak to, či má oprávnenie podnikať v danej oblasti, ďalej, či má povolenie na predaj výrobkov a poskytovanie služieb na trhových miestach a jednak to, či má doklad o nadobudnutí tovaru. „Kvôli informáciám o predaji na trhových miestach je však najlepšie informovať sa priamo v príslušnej obci,“ dodáva Takáčová.

Predaj cez internet

Náš čitateľ sa zaujíma taktiež o podmienky, ktoré by sa ho týkali, ak by chcel výrobky predávať prostredníctvom e-shopu. „Tu platia ustanovenia zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho,“ hovorí Takáčová. Ako informuje, takýto zákon začal platiť v lete.
Predávajúcim vďaka nemu pribudli nové podmienky a spotrebiteľom nové práva, s ktorými by sa mala každá zo strán riadne oboznámiť. Napríklad, predávajúci musí pri takomto spôsobe predaja pred uzavretím zmluvy na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov – okrem iného – uviesť zrozumiteľne: 1. hlavné vlastnosti tovaru alebo charakter služby v primeranom rozsahu, 2. obchodné meno a sídlo alebo miesto podnikania , prípadne osoby, v mene ktorej koná, 3. telefónne číslo a ďalšie údaje, ktoré sú dôležité pre kontakt spotrebiteľa s predávajúcim, 4. adresu, na ktorej môže spotrebiteľ uplatniť reklamáciu, podať sťažnosť alebo iný podnet, ak sa adresa líši od tej, kde je miesto podnikania, 5. cenu tovaru alebo služby vrátane DPH a všetkých ostatných daní, ale aj mnohé ďalšie podmienky. Okrem iného je tiež zaujímavé predĺženie doby na vrátenie zakúpeného tovaru zo 7 na 14 dní (s výnimkou internetových kníhkupectiev).

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.