Trh práce je v USA veľmi pestrý. Nájdete tu firmy, ktoré tisícom zamestnancov platia iba minimálnu mzdu a každých pár mesiacov ich formálne prepustia, aby im nemuseli platiť zdravotné poistenie. Na druhej strane nájdete firmy, ktoré okrem štedrého platu, balíka štandardných benefitov a prilepšení napríklad v podobe masáží a nákupných zliav, zaplatia zamestnancom aj prenájom miliónového domu či súkromnú škôlku pre ich deti. Firmy s najlepšou ponukou vedú rebríčky obľúbenosti zamestnávateľov a na trhu práce súťažia o najväčšie talenty.
Trojicu populárnych benefitov tvoria zdravotné poistenie, dôchodkové poistenie a nemocenské. Najpotrebnejšie je zdravotné poistenie – podľa aktuálnych štatistík ho má 85 percent zamestnancov s plným pracovným úväzkom. Dôchodkové sporenie a nemocenské má len 74 percent. Všetky tieto poistenia sa však od firmy k firme a od pozície k pozícii líšia svojimi podmienkami a štedrosťou. Dovolenka, ktorá u nás vyplýva zo zákona, v USA nie je samozrejmosťou. Jej dĺžka sa vyjednáva pred nástupom do práce spolu s podmienkami pracovnej zmluvy. Existuje tu až priepastný rozdiel medzi manažérskymi a obslužnými pozíciami. Pokiaľ až 97 percent manažérov má v zmluve zakotvenú aspoň nejakú dovolenku, približne polovica obslužného personálu v Amerike platenú dovolenku nepozná. Manažéri však na oplátku nedostávajú prakticky žiadne príplatky za nadčasy. Tie sa spravidla týkajú zamestnancov platených za zmeny alebo hodiny, a pohybujú sa od 50 do 150 percent. Nevyplácajú sa automaticky za víkendy alebo sviatky, ale zvyčajne po odpracovaní 40 hodín.
Gastrolístky Američania nemajú, drvivá väčšina zamestnávateľov nemá ani jedálne. Platené mobily sú trocha na ústupe. Veľa firiem si uvedomilo ich nepotrebnosť. Mesto Los Angeles nedávno vyhodnotilo, že až 60 percent jeho zamestnancov môže rovnako produktívne pracovať aj bez mobilov, pričom pre mestský rozpočet to znamenalo úsporu 5 mil. USD.
Viac o téme nájdete v dnešných Hospodárskych novinách.