16.10.2014, 00:00

Práca počas penzie zvyšuje dôchodok. Starobný

„Zarobiť“ si na dôchodok môžete len ak si platíte dôchodkové poistenie. Neplatí to však pri predčasných penzistoch.

Hoci dôchodky od januára porastú pomalšie, dobrou správou je, že aj penzisti si môžu svoj dôchodok zvýšiť. A to nielen pred odchodom na dôchodok, ale aj počas neho. Jednou z možností, ako dosiahnuť vyššie dávky od štátu, je pracovať na zmluvu alebo živnosť. Pri oboch formách si musíte zo zákona platiť do Sociálnej poisťovne dôchodkové poistenie, ktoré automaticky zvyšuje dôchodkové dávky. Všetky formy „šetrenia si“ na dôchodok však majú svoje výhody či nevýhody. Azda najhoršie sú na tom predčasní penzisti, ktorí veľa možností na privyrobenie si nemajú. Akonáhle by totiž začali pracovať, štát im dávky vezme.

Ďalšími možnosťami, ako dosiahnuť vyšší dôchodok a mať sa tak v budúcnosti lepšie, je šetrenie si v druhom a treťom pilieri. Všetko o tom, čo musíte spĺňať a aké sú pravidlá šetrenia nájdete v dnešných tlačených HN.


Čo dnes nájdete v prílohe Poradca


- rady, ako si zvýšiť terajší či budúci dôchodok
- kedy sa oplatí počas dôchodku pracovať
- o koľko sa zvýšia dôchodky od januára 2015

Špecializovanú prílohu nájdete v dnešných tlačených HN.

Alebo si môžete jednoducho objednať pdf vydanie (aktuálne v deň vyjdenia, t. j. vo štvrtok 16. októbra 2014) cez SMS na váš mail TU.

Staršie pdf vydania nájdete TU.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.