Mať pripravenú daňovú a účtovnú agendu, ale aj byť korektný a nevytvárať negatívny imidž. To patrí k základnej výbave daňovníka, ak chce, aby jeho daňová kontrola prebehla úspešne. Je pritom jedno, či ide o živnostníka, podnikateľa alebo firmu.
Frekventované problémy
Také jednoduché s odporúčanou výbavou daňovníka to však nie je. Celý kontrolný proces okolo daní má totiž množstvo špecifík. S nimi sa na daňových úradoch stretáva takmer každý daňový subjekt. V HN sme pre vás povyberali popri najzákladnejších otázkach o daňových kontrolách aj tie zložitejšie. Napríklad, aké môžu byť dôvody „privolania“ kontroly, kedy sa dá alebo nedá nahrávať a zverejňovať práca daniarov pri kontrole či ako treba postupovať v prípade sťažností na priebeh kontroly. Na všetky otázky odpovedajú odborníci, vrátane expertov Finančného riaditeľstva.
Pokračovanie seriálu
Časť otázok sme orientovali aj na mimoriadne aktuálnu problematiku transferového oceňovania v spojení s daňami. Je to aj preto, že Finančná správa už začiatkom roka netajila svoj zámer podrobiť túto oblasť početnejším daňovým kontrolám. Dvadsať vytipovaných otázok, ktoré zverejňujeme v stredajšom vydaní v prílohe Poradca, tvoria ďalšie pokračovanie seriálu HN – Týždeň na úradoch.
Viac o daňových kontrolách sa dočítate v stredu v HN, kde sa okrem iného dozviete aj:
- Ako dlho môže trvať daňová kontrola, počas ktorej daniari požadujú stále nové doklady.
- Čo keď si daňovník myslí, že kontrola neprebehla podľa pravidiel, ako sa môže sťažovať? Aká je pritom lehota pre úradníkov na reagovanie?
- Kedy musia podnikatelia používať na daňové účely transferové ceny a ako sa dokazuje nezávislý vzťah medzi obchodujúcimi osobami.
- Akých pravidiel v správaní by ste sa mali držať a aké oblečenie preferovať pri daňovej kontrole, ak nechcete zbytočne dráždiť.
Môžete si objednať pdf vydania HN (aktuálne v deň vyjdenia) cez SMS na váš mail TU.
Staršie pdf vydania nájdete TU.