20.02.2015, 15:01

Ako zdaniť výhru. A kedy to netreba

Vyhrať je skvelé, čo však ďalej? Aké povinnosti vám z toho vyplývajú? Zabúdať na ne sa neoplatí.

Výhra, najmä finančná, určite každého poteší. Okrem radosti však so sebou prináša aj povinnosti, na ktoré netreba zabúdať. Jednou z nich je otázka, či a kedy treba z výhry platiť daň. Tu je základnou otázkou fakt, od koho, respektíve z akej súťaže daná výhra plynie, či už má peňažnú alebo nepeňažnú podobu. „Ak napríklad občan prijme výhru z lotérií alebo z inej podobnej hry, ktorá je prevádzkovaná na základe licencie, v tom prípade je takáto výhra od dane oslobodená,“ hovorí pre HNonline Martina Zabáková, daňová poradkyňa a metodička účtovného oddelenia spoločnosti Consultare.  

Oslobodenie od dane z výhry má hranicu

Ak však ide o prijatie ceny z verejnej súťaže, reklamnej súťaže, alebo inej obdobnej súťaže,  oslobodenie od dane je iba vo výške 350 eur. „Ak občan prijme takýto typ výhry a je nad uvedenú hranicu, nepeňažná výhra je predmetom dane a občan ju musí zahrnúť do daňového priznania. Uvedie však v ňom iba rozdiel, ktorý je nad hodnotu 350 eur. Konkrétne to uvedie do VIII. Oddielu daňového priznania fyzických osôb typu B, tabuľky č. 3, do riadku 9, v stĺpci Príjmy,“ vysvetľuje ďalej Zabáková. Hodnotu nepeňažnej výhry je povinný oznámiť občanovi prevádzkovateľ hry.

V prípade, ak by išlo o peňažnú výhru z verejnej alebo reklamnej súťaže, ktorá by plynula od prevádzkovateľa, ktorým je slovenský subjekt, zdanenie prebieha vo forme zrážkovej dane. To znamená, že prevádzkovateľ tejto hry zrazí pri výplate výhry občanovi 19-percentnú daň. „Týmto úkonom sa považuje daň za vysporiadanú a občan ju už neuvádza v daňovom priznaní,“ dodáva Zabáková. Ak občan prijme obdobnú výhru od zahraničného subjektu, ktorý nevykonáva zrážkovú daň, musí zahrnúť peňažnú výhru do daňového priznania. Treba však dodať, že ak občan v priebehu roka príjme viac výhier, každú musí posudzovať jednotlivo. Nemôže ich sčítať a posúdiť súhrnným spôsobom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.