Od 1. januára 2015 má vstúpiť od platnosti novela Zákonníka práce, ktorá prináša viaceré dôležité zmeny. Ako upozorňuje Monika Berežňáková, mzdová metodička poradenskej a outsourcingovej spoločnosti Accace, „jednou z najvýznamnejších zmien, na ktorú by si mali dať ľudia pozor, je ustanovenie o dočasnom pridelení zamestnanca.“
Stane sa zamestnancom
Novelizovaný Zákonník práce zavádza pojem tzv. užívateľský zamestnávateľ. Rozumie sa tým právnická alebo fyzická osoba, ku ktorej je zamestnanec dočasne pridelený.
Od roku 2015, ak bude zamestnanec pridelený k užívateľskému zamestnávateľovi dlhšie ako na 24 mesiacov, alebo sa mu dočasné pridelenie opätovne predĺži v priebehu 24 mesiacov viac ako päťkrát, automaticky sa stane zamestnancom užívateľského zamestnávateľa.
Povinnosť informovať
Nový zamestnávateľ má povinnosť informovať zamestnanca o tejto zmene najneskôr do 5 pracovných dní. Avšak, ako dopĺňa Berežňáková, „táto zmena sa netýka dočasného pridelenia z dôvodu zastupovania zamestnanca počas materskej, či rodičovskej dovolenky, dovolenky bezprostredne nadväzujúcej na materskú dovolenku, alebo rodičovskú dovolenku. Ani dočasnej pracovnej neschopnosti, či zamestnanca, ktorý bol dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie alebo odborovej funkcie.“
Pracovníci, dajte si pozor
Aktuálne nie je v návrhu zakotvená povinnosť mať súhlas zamestnanca s touto zmenou. Ak novela Zákonníka práce prejde v tomto znení, v praxi sa môže pracovníkom stať, že sa stanú zamestnancom inej spoločnosti ale dozvedia sa o tom až následne.
Podmienky, ktoré sa štandardne stanovujú v pracovnej zmluve, by sa mali určiť na základe dohody o dočasnom pridelení, alebo pracovnou zmluvou uzatvorenou s pôvodným zamestnávateľom a zamestnancom. Takýto pracovný pomer bude uzatvorený na dobu neurčitú. Cieľom tohto opatrenia je najmä regulácia činnosti agentúr a ochrana zamestnancov.