StoryEditor

Overte si, či tankujete dobrý benzín. Na webe daniarov je zoznam správnych predajcov

15.12.2014, 13:50
Autor:
tasr, runtasr, run
Zistiť pôvod benzínu či nafty sa dá cez internet. Daňová správa zverejnila dva nové registre, sú v nich distribútori a predajcovia pohonných látok.

Vodiči áut majú ďalší spôsob, ako si overiť, za čo platia na benzínových pumpách. Ide najmä o to, aby do motorov svojich vozidiel čerpali benzín, prípadne inú pohonnú látku na legálnej čerpačke. Nelegálnemu predaju nafty či benzínu majú zamedziť dva nové registre prístupné na internete širokej verejnosti. Tento mesiac ich spustila do prevádzky Finančná správa. Ide jednak o register distribútorov pohonných látok a jednak o register predajcov pohonných látok.

Ochrana spotrebiteľov

„Chceme chrániť spotrebiteľov pred nezákonným tovarom – nové registre majú pomôcť v boji proti nelegálnemu predaju pohonných látok, pretože takýto predaj spôsobuje škody nielen občanom, ale aj štátnemu rozpočtu,“ informovala hovorkyňa Finančného riaditeľstva Patrícia Macíková.

Do registra sa zapisujú distribútori, ktorí v rámci podnikateľskej činnosti distribuujú na Slovensku v daňovom voľnom obehu pohonné látky – motorový benzín, motorovú naftu, ako aj skvapalnené plynné uhľovodíky.

„Zavedenie registra je ústretové najmä voči podnikateľom, ktorí majú záujem nakupovať pohonné látky vo veľkom. Môžu si dodávateľa preveriť a zároveň majú možnosť výberu iného dodávateľa, ktorý sa nachádza bližšie k sídlu ich spoločnosti,“ priblížila Macíková.

Overenie predaja pohonných látok

Do ďalšieho registra sa zapisujú predajcovia pohonných látok, ktorí v rámci podnikateľskej činnosti predávajú na Slovensku v daňovom voľnom obehu spomínané pohonné látky.

„Podľa tohto registra si môže každý overiť, či čerpacia stanica je legálna. Ak je v registri zapísaná, znamená to, že si splnila všetky svoje povinnosti a že pohonná látka nakúpená na tejto čerpačke by mala spĺňať všetky zákonom požadované parametre. Ak v zozname nie je, ide pravdepodobne o nelegálnu čerpaciu stanicu a predáva pohonné hmoty pochybného pôvodu,“ upozornila hovorkyňa.

Nahlásenie podozrenia

A čo robiť, ak zistíte neidentifikovateľnú stanicu? Podozrivú čerpačku možno nahlásiť na Zelenej linke finančnej správy 0800 110 110, ktorá je bezplatná zo všetkých telefónnych sietí na Slovensku.

Akékoľvek informácie môžu občania podávať aj e-mailom: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. a taktiež písomne na Kriminálny úrad finančnej správy.

 

01 - Modified: 2007-01-23 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Svedkov predviedla polícia
01 - Modified: 2023-06-09 09:29:55 - Feat.: - Title: Ceny nafty, LNG a 95-oktánového benzínu v 22. týždni klesli 02 - Modified: 2023-06-09 07:54:14 - Feat.: - Title: Hlavné druhy palív na Slovensku minulý týždeň zlacneli, predtým zdražovali 03 - Modified: 2023-06-08 12:20:25 - Feat.: - Title: Zvýšenie dane za ubytovanie v Bratislave bude mať aj negatívny dosah. Zasiahne nízkonákladové zariadenia 04 - Modified: 2023-06-06 22:00:00 - Feat.: - Title: Zlodeji áut opäť úradovali v Bratislave. Toto ich ale zastavilo 05 - Modified: 2023-06-06 14:28:36 - Feat.: - Title: Švédsky gigant utlmil biznis na západnom Slovensku. Chce sa zbaviť miliónového pozemku
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
09. jún 2023 21:05