StoryEditor

Absolveti, tu je šesť trikov, ako si nájsť po škole prácu

26.03.2015, 09:03
Autor:
zubzub
Zohnať zamestnanie po skončení školy je pre množstvo mladých ľudí problém. Kľúčom k úspechu je byť aktívny.

Nájdite, čo vás napĺňa

Študenti často bojujú s tým, že stále nevedia, čo by chceli po škole robiť. V takom prípade je dobré si vytipovať potenciálne oblasti, v ktorých by ste boli radi zamestnaní, a jasne si stanovte očakávania od danej práce. Na to je potrebné poznať príležitosti a tie vo svojom okolí aktívne vyhľadávať.

Zamerajte sa na životopis

Správne vytvorený životopis je vždy vašou vizitkou pri prvom kontakte s potenciálnym zamestnávateľom. Preto je tiež potrebné si na ňom dať záležať. Životopis by mal byť stručný, jasný a hlavne pravdivý.

Vysoké školy chrlia tisíce vysokoškolákov ročne a študentov na trhu práce je nespočetné množstvo. Snažte sa preto odlíšiť. Nezabudnite zdôrazniť zahraničné skúsenosti, zapojenie sa do študentských organizácií a ďalšie aktivity. Priložte jazykové certifikáty, doložte dobrovoľníctvo napríklad v neziskových organizáciách a spoluprácu na konkrétnych projektoch.

Vytvorte si LinkedIn profil

Obrovským pomocníkom pri hľadaní práce je profil na sieti LinkedIn. Umožní vám mať životopis dostupný online. Zároveň je to veľká príležitosť, ako nadviazať kontakt s kolegami, známymi, diskutovať v skupinách a zviditeľniť sa. Zvyšujete si tým aj šancu, že vás oslovia headhunteri, ktorí pre firmy vyhľadávajú mladé talenty. Prostredníctvom LinkedIn si vás môžu vytipovať tiež personalisti firiem, a to skôr, než zverejnia ponúkanú pozíciu.

Využívajte pracovné portály

Zaregistrujte sa na pracovných portáloch a nechajte si zasielať novinky o voľných pracovných pozíciách na váš e-mail. Pri hľadaní práce prostredníctvom pracovných portálov sa zároveň vypláca aktívny prístup, kedy budete vhodné pracovné príležitosti vyhľadávať aj sami voľbou lokality, v ktorej chcete pracovať, odboru a úväzku, aký zháňate.

Hľadajte odborné rady

Nebojte sa osloviť poradenské centrá univerzít či dokonca kariérne centrá firiem, kde vám môžu odporučiť, kam nasmerovať kariéru. Nebojte sa priamo osloviť aj samotné spoločnosti aj napriek tomu, že nemajú práve vypísané výberové konania. Ak sa firme zapáčite, možno vytvorí miesto priamo pre vás.

Využite veľtrhy kariérnych príležitostí

Jednou z foriem, kde možno nadviazať kontakt s predstaviteľmi firiem, sú veľtrhy pracovných príležitostí. Na jednom mieste tu nájdete množstvo potenciálnych zamestnávateľov, ktorí majú otvorených rovno viacero výberových konaní.


Zdroj: idnes.cz

01 - Modified: 2023-06-03 11:42:20 - Feat.: - Title: Každá šiesta profesia v Nemecku pociťuje nedostatok kvalifikovaných pracovníkov 02 - Modified: 2023-06-03 07:51:05 - Feat.: - Title: Za cestovaním za prácou sú rozdiely. Každý štvrtý zamestnanec na Slovensku býva v inom okrese, ako pracuje 03 - Modified: 2023-05-30 12:56:39 - Feat.: - Title: Čoraz viac mladých zostáva po škole doma bez práce. Ich podiel presiahol 12 percent 04 - Modified: 2023-06-03 10:51:33 - Feat.: - Title: Štvordňový pracovný týždeň: Na Slovensku sa objavil prvý odvážnejší hráč, zvažujú to aj ďalší 05 - Modified: 2023-05-27 22:00:00 - Feat.: - Title: Kultúra pýtania sa v 21. storočí: Pane, vy ste tehotný?
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
07. jún 2023 13:29