Kúpili ste vlani nehnuteľnosť, alebo ste nejakú zdedili, či prestavali? V takom prípade musíte najneskôr do 1. februára podať priznanie k dani z nehnuteľností. Priznanie posiela daňovník, ktorý ho správcovi dane v obci či meste podáva po prvý raz.
Ak napríklad vlastníte byt, či inú nehnuteľnosť a každý rok platíte za ne daň, priznanie nepodávate, lebo samospráva vás už eviduje. Takže tí majitelia, ktorým sa „status“ nehnuteľnosti oproti minulosti nezmenil, tlačivo vyplňovať nemusia. Samospráva im ako doteraz, daňový výmer pošle automaticky. Do uvedeného termínu sa podáva aj žiadosť o zníženie alebo oslobodenie od dane.
Riadnym termínom na podanie daňového priznania je 31. január. Tento rok však pripadá na nedeľu. Preto sa lehota na zaslanie priznania posúva na prvý februárový deň (pondelok).
Kto musí podať priznanie
Daňové priznanie musí podať fyzická osoba - občan, ale aj podnikateľ, vrátane právnickych osôb - firiem. Tlačivo je pre všetkých rovnaké. Je pomerne rozsiahle. Má šesť strán, ale to neznamená, že všetky treba vyplňovať. Vyplňujú sa len tie strany, ktoré sa vzťahujú k danej nehnuteľnosti.
Na prvej strane tlačiva sú kolónky a riadky, do ktorých daňovník uvedie svoje základné údaje. Ďalšie strany sú tieto:
– II. oddiel - priznanie k dani (Daň z pozemkov)
– III. oddiel - priznanie k dani (Daň zo stavieb, ak slúžia na jeden účel)
– III. oddiel - priznanie k dani (Daň zo stavieb ak slúžia na viaceré účely)
– IV. oddiel - priznanie k dani (Daň z bytov a nebytových priestorov v bytovom dome).
– súhrn príloh
Priznanie podáva aj ten, kto vlani zmenil účel využitia stavby. Napríklad nebytový priestor na bytový alebo naopak. Správcami daní sú samosprávy, teda mestá a obce. Daňoví poradcovia upozorňujú, že vyplnené tlačivá im treba zaslať poštou, alebo doručiť osobne.
Ako vzniká daňová povinnosť
Vzniká na základe:
– Povolenia vkladu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností
– Kúpnej alebo darovacej zmluvy.
– Nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o dedení nehnuteľnosti.
– Nadobudnutia nehnuteľnosti vydražením.
– Vysporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
– Vydania stavebného povolenia.
– Ukončenia výstavby drobnej stavby.
– Povolenia zmeny užívania stavby.
– Podpísania nájomnej zmluvy o užívaní nehnuteľnosti so Slovenským pozemkovým fondom.
– Zmeny druhu pôdy v katastri nehnuteľnosti.
– Zmeny výmery nehnuteľnosti či rozdelenia parcely, atď.
Daň z nehnuteľnosti je miestnou daňou, ktorú ukladá mesto alebo obec. Sadzby dane z nehnuteľností určuje samospráva vo všeobecne záväzných nariadeniach. Môžete ich nájsť na webových stránkach obcí a miest.
Sankcie
Pokuty za nepodanie priznania v stanovenej lehote sa podľa závažnosti pohybujú od 5 do 3 000 eur. Ak daňovník nereaguje na výzvy úradu, hrozí mu pokuta od 10 až do 6 000 eur.
Sadzby dane z nehnuteľností určuje samospráva vo svojich všeobecne záväzných nariadeniach. Môžete ich nájsť na webových stránkach obcí a miest.