StoryEditor

Open space prináša syndróm, ktorý je považovaný za civilizačnú chorobu

02.06.2015, 11:03
Autor:
zubzub
Manažéri hovoria o flexibilite, motivácii či komunikácii. Zamestnanci zas o strese, hluku a nedostatku súkromia. Reč je fenoméne zvanom open space.

Ten dokonca obohatil lekárske slovníky. Takzvaný SOS (syndróm open space) už považuje väčšina odborníkov za civilizačnú chorobu. Prejavuje sa zvýšeným krvným tlakom, tráviacimi problémami, bolesťami hlavy či dokonca depresiami.

Fenomén open space k nám prišiel v deväťdesiatych rokoch z USA. Manažéri si (z pohodlia svojich kancelárii) chválili okamžitú kontrolu zamestnancov a sľubovali si napríklad zvýšenie produktivity či kreativity. Reálne namerané dáta však dávajú za pravdu odporcom: "Z rôznych prieskumov vyplýva, že open space v konečnom dôsledku produktivitu práce znižuje. Bohužiaľ, akoby to firmy nevideli a naďalej sťahujú svojich zamestnancov do veľkých hál," potvrdzuje marketingový riaditeľ spoločnosti ManpowerGroup Jiří Halbrštát. K ďalším negatívam patrí strata súkromia, horšia koncentrácia na prácu a hluk (ťukanie do klávesnice je oficiálne jeden z najhorších zvukov, aké dokáže človek vylúdiť). Problémom sa môže stať nastavenie klimatizácie či aromatická desiata.

Dobrá správa je, že aj v otvorenej kancelárii je možné, aj keď s obmedzeniami, vybudovať si svoj ohraničený priestor. Samozrejme, pokiaľ vám to zamestnávateľ dovolí. Môžete si napríklad pred seba postaviť vyšší kvet, ak vo svojej práci nemusíte byť stále v kontakte, môžete si dať na uši slúchadlá s hudbou. "Ideálne je, ak zamestnávateľ vytvorí také prostredie, ktoré vám umožní vybrať si pracovné miesto podľa činnosti, ktorú práve robíte," hovorí Halbrštát. Takým miestom môže byť napríklad telefónna búdka, kancelársky akusticky oddelené "hniezda" s niekoľkými spojenými stolmi, kde sa kvôli rýchlej porade môže pohodlne stretnúť celý tím. Veľa firiem tiež využíva mobilné zásteny.

Myšlienky zrodené v kuchyni

Užitočný pracovný priestor môže byť aj kuchynka. "Povýšili sme ju na najdôležitejšie miesto našich kancelárií. Pripomína kaviarne, kde ľudia radi pracujú a cítia sa tam príjemne. Uprostred je výkonný kávovar, ktorý robí výbornú kávu a stretávajú sa tam ľudia počas celého dňa," opisuje riaditeľ. Ľudia sa tam dozvedia, na čom ostatní pracujú a čo ich trápi. Zdieľajú tam nápady, ktoré potom môžu ostatní ďalej rozvíjať. Pri veľkom bare, okolo ktorého si môže sadnúť až 20 ľudí, si zamestnanci organizujú schôdzky a porady. A niektorí to používajú ako najčastejšie miesto pre prácu.

Zdroj: idnes.cz

ANKETAJe pre vás práca v open space stresujúca? áno 166 (84%) nie 32 (16%) Hlasovalo 198 ľudí, aj vy
01 - Modified: 2007-06-14 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: mocenska mapa - dom
01 - Modified: 2022-11-15 07:51:13 - Feat.: - Title: Nezamestnanosť vo Francúzsku mierne klesla, blíži sa ku 14-ročnému minimu 02 - Modified: 2022-10-31 11:40:02 - Feat.: - Title: Zmeny v Zákonníku práce zavedú aj otcovskú dovolenku, novinku prináša zavádzanie smerníc Únie 03 - Modified: 2022-10-22 10:00:00 - Feat.: - Title: Pracujem ako digitálna nomádka, robila som v 78 krajinách. Pripisujem to aj pandémii, hovorí mladá žena 04 - Modified: 2022-10-09 08:59:21 - Feat.: - Title: Rast platov: Najviac si polepšili nízkopríjmoví, Bratislava stráca prvenstvo 05 - Modified: 2022-09-30 10:00:00 - Feat.: - Title: Diskriminácia podľa výšky je nedokázateľný problém. Môže dokonca ovplyvniť aj tvoju kariéru
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
05. december 2022 23:24