28.01.2015, 15:00

Ako zvládnuť daň za auto. Máme pre vás návod

Marian Augustín, managing partner AT Partners hovorí o nejasnostiach okolo dane z motorových vozidiel. Tu sú niektoré jej nástrahy.

Sú s vyplňovaním daňového priznania z motorových vozidiel nejaké problémy či nejasnosti? 
Pri výpočte dane za rok 2014 sa postupuje rovnako ako minulý rok. Preto nepredpokladáme žiadne problémy. Nejasnosť však vznikla pri určení predpokladanej dane na rok 2015, pri výpočte ktorej sa už postupuje podľa nového zákona. Finančná správa však k tomu vydala informáciu s príkladmi, kde je povedané, ako treba pri výpočte postupovať. Túto informáciu má na svojej stránke v časti infoservis.

Od tohto roku je daň z motorových vozidiel jednotná pre celé Slovensko. Uľahčí vám to prácu? 
Sadzba dane síce bude jednotná, ale výpočet samotnej dane bude podľa nášho názoru komplikovanejší. 

Prečo?
Lebo sadzba sa bude meniť, teda zvyšovať alebo znižovať podľa toho, koľko mesiacov uplynulo od prvej evidencie vozidla. Teda pri každom vozidle sa bude musieť najprv určiť tento počet mesiacov a až potom zvoliť sadzbu, ktorá sa má použiť. Bude sa tiež stávať, že pri jednom vozidle sa v jednom roku použijú dve sadzby, čo tiež skomplikuje výpočet dane. Zákon zavádza novinku v úprave sadzby dane, takže novšie vozidlá budú platiť nižšiu daň a staršie vozidlá vyššiu. 


 
Čo ešte sa od roku 2015 mení?
Upozorňujem, že predmetom dane sú od 1. januára 2015 aj vozidlá kategórie L. teda motorové vozidlá s menej ako štyrmi kolesami a štvorkolky. Z hľadiska daní sa považujú za osobné vozidlá a treba za ne platiť daň. 

NEPREHLIADNITE

Ďalšie podrobnosti si môžete prečítať  TU  a tiež  TU 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.