14.01.2015, 10:53

Cloud sa tlačí všade. Na Slovensku aj do mobilných platieb

Na platby kartou sme si už zvykli. Z mobilných platieb majú ešte mnohí zbytočný strach.

Bezkontaktné platby kartou si už svoje miesto u nás našli, tie mobilné si ho zatiaľ ešte hľadajú, aj keď ich obľúbenosť neustále narastá. V oblasti bezpečnosti im zatiaľ nedôveruje každý, tento strach je však neodôvodnený. Potvrdila to aj Andrea Šipošová, riaditeľka odboru platobných kariet VÚB banky. Priniesli novú technológiu, vylepšenú verziu v podobe platieb NFC HCE, ktorá je podľa nej novým stupňom bezpečnosti. Nezáleží pritom ani na mobilnom operátorovi. „Táto technológia je unikátna v tom, že je dostupná pre všetky mobilné telefóny nezávisle od toho, akú má klient SIM-kartu a u akého je mobilného operátora,“ hovorí Šipošová. „Unikátnosť je v tom, že transakcia je jedinečná, každá transakcia je overovaná a uložená v cloude,“ vysvetľuje ďalej.

Pri tejto technológii dochádza k premene čísla platobnej karty na virtuálnu a transakcia sa overuje v cloude. „To znamená, že je to nový stupeň bezpečnosti. Každá transakcia používa jedinečné číslo karty,“ hovorí Šipošová s tým, že riziko zneužitia sa tým minimalizuje. Technológiu zatiaľ používajú v rámci Európy iba tri banky - okrem VÚB aj španielske banky BankInter a BBVA. Mobilná karta je dostupná pre mobilné telefóny s operačným systémom Android 4.4 (KitKat) alebo vyšším a NFC technológiou.

Aj napriek všetkým novinkám v oblasti bezpečnosti treba dbať na bezpečnosť. Rozhodne je rozumné napríklad zakódovať si telefón. Ak vám mobil ukradnú, ohláste to čo najskôr, môžete sa tak vyhnúť spoluúčasti na škode, ktorá zneužitím môže vzniknúť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.